- Wiemy o rosyjskiej szczepionce i trwających testach. Czekamy na rozpoczęcie kampanii szczepień w Rosji - mówił palestyński ambasador.

- Obecnie rozmawiamy z Moskwą o zakupie szczepionki. Negocjujemy też możliwość produkcji szczepionki w naszych placówkach medycznych po tym, gdy ją otrzymamy - dodał Abdel Hafiz Nofal.

Dyplomata podkreślił, że Palestyńczycy potrzebują zgody izraelskiego Ministerstwa Zdrowia na import szczepionki z Rosji.

- Z tego co wiem oni (władze Izraela - red.) nie planują prac nad własną szczepionką w średniej perspektywie czasowej. Planują zakupić szczepionki z USA, z Rosji. Będziemy obserwować sytuację - podkreślił dyplomata.

Sputnik V to pierwsza szczepionka na świecie zatwierdzona do użycia - choć nastąpiło to przed trzecią fazą testów klinicznych, co wzbudziło wątpliwości wśród wielu ekspertów ds. ochrony zdrowia.

Przed kilkoma dniami twórcy szczepionki informowali, że na podstawie dotychczasowych danych płynących z trwającej, trzeciej fazy testów klinicznych, szczepionka wykazuje się 95-procentową skutecznością.