- Podobnie jak cała Unia Europejska zostaliśmy zaskoczeni informacją, że koncern Pfizer zamierza ograniczyć dostawy szczepionek. Dziś trwało przeliczanie naszego harmonogramu, aby dopasować go do zaistniałej sytuacji - powiedział na konferencji prasowej szef KRPM Michał Dworczyk.

Od wczoraj trwają w Polsce szczepienia drugą dawką szczepionki. - Do tej chwili zostało zaszczepionych 475 264 osób. Obecnie trwają już szczepienia drugą dawką - przekazał szef KPRM.

Kancelaria Premiera poinformowała, że kolejnych 580 tysięcy pacjentów zapisało się na szczepienie. Z grupy zero zgłosiło się 81 proc. osób.

Z grupy pacjentów 80+ zapisały się już 431 782 osoby. Od 21 stycznia rozpoczną się zapisy seniorów powyżej 70. roku życia.

- Mamy ponad 2 mln terminów, które zostały umieszczone w centralnym kalendarzu szczepień - przekazał Dworczyk.

- Decyzje firmy Pfizer wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce, a także w innych państwach. Jesteśmy w lepszej sytuacji niż niektóre kraje, które nie zdecydowały się odkładać drugiej dawki - dodał.

- Dzisiaj do Polski zamiast 360 tysięcy przyleciało 176 tysięcy dawek i w kolejnych tygodniach to będzie nie 360 a 296 tysięcy, potem nieco więcej - mówił.

Dworczyk poinformował również, że w "Agencji Rezerw Materiałowych, Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Zdrowia trwało przeliczanie harmonogramu szczepień tak, żeby dopasować go do nowej sytuacji związanej z liczbą dostaw z koncernu Pfizer".