81 proc. osób z grupy zero zapisało się na szczepienie przeciw koronawirusowi

- Mamy zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Publikacja: 18.01.2021 16:02

Michał Dworczyk

Michał Dworczyk

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Podobnie jak cała Unia Europejska zostaliśmy zaskoczeni informacją, że koncern Pfizer zamierza ograniczyć dostawy szczepionek. Dziś trwało przeliczanie naszego harmonogramu, aby dopasować go do zaistniałej sytuacji - powiedział na konferencji prasowej szef KRPM Michał Dworczyk.

Od wczoraj trwają w Polsce szczepienia drugą dawką szczepionki. - Do tej chwili zostało zaszczepionych 475 264 osób. Obecnie trwają już szczepienia drugą dawką - przekazał szef KPRM.

Kancelaria Premiera poinformowała, że kolejnych 580 tysięcy pacjentów zapisało się na szczepienie. Z grupy zero zgłosiło się 81 proc. osób.

Z grupy pacjentów 80+ zapisały się już 431 782 osoby. Od 21 stycznia rozpoczną się zapisy seniorów powyżej 70. roku życia.

- Mamy ponad 2 mln terminów, które zostały umieszczone w centralnym kalendarzu szczepień - przekazał Dworczyk.

- Decyzje firmy Pfizer wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce, a także w innych państwach. Jesteśmy w lepszej sytuacji niż niektóre kraje, które nie zdecydowały się odkładać drugiej dawki - dodał.

- Dzisiaj do Polski zamiast 360 tysięcy przyleciało 176 tysięcy dawek i w kolejnych tygodniach to będzie nie 360 a 296 tysięcy, potem nieco więcej - mówił.

Dworczyk poinformował również, że w "Agencji Rezerw Materiałowych, Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Zdrowia trwało przeliczanie harmonogramu szczepień tak, żeby dopasować go do nowej sytuacji związanej z liczbą dostaw z koncernu Pfizer".

Diagnostyka i terapie
HMPV: najgroźniejszy z nieznanych powszechnie wirusów
Diagnostyka i terapie
Pierwszy pacjent w Polsce oficjalnie chory przez smog
Diagnostyka i terapie
Biotechnologia kluczem do rozwoju
Diagnostyka i terapie
Herbata, jabłka i jagody mogą zapobiegać utracie pamięci
Diagnostyka i terapie
Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania
Diagnostyka i terapie
Anna Saładonis, pacjentka: Pomyślałam, że jestem następna