Premier Boris Johnson, który we wtorek wystąpi na forum parlamentu ma oświadczyć również, że placówki serwujące jedzenie i napoje będą zobowiązane prawem, by obsługiwać klientów tylko przy stolikach - jak wynika z fragmentów jego przemówienia opublikowanych przez kancelarię premiera.

- Nikt nie bagatelizuje wyzwań jakie te nowe obostrzenia będą stanowić dla wielu osób i przedsiębiorstw. Wszyscy wiemy, że to nie będzie łatwe, ale musimy podjąć dalsze działania, by kontrolować (epidemię) (...) i chronić Narodową Służbę Zdrowia - powie w Izbie Gmin Johnson.

W poniedziałek poziom zagrożenia epidemicznego w Wielkiej Brytanii wzrósł z 3 na 4 po tym jak dane wskazały, że liczba zakażeń koronawirusem wzrosła gwałtownie. Poziom 4 zagrożenia epidemicznego oznacza, że transmisja wirusa jest wysoka i rośnie wykładniczo.

Ograniczenie czasu funkcjonowania barów, pubów i restauracji to kolejny krok w tył na drodze łagodzenia obostrzeń, wprowadzonych w Wielkiej Brytanii wiosną, które w praktyce doprowadziły do zamrożenia brytyjskiej gospodarki.

Wprowadzenie dodatkowych obostrzeń zapowiedziała też w poniedziałek premier Szkocji, Nicola Sturgeon.

O godzinie 21 czasu polskiego Johnson zwróci się z orędziem do narodu na temat sposobów, w jaki rząd zamierza walczyć z wirusem.