Pod koniec grudnia 2022 roku prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę „FDA Modernisation Act 2.0”, zgodnie z którą firmy farmaceutyczne nie będą już musiały przeprowadzać testów na zwierzętach, żeby otrzymać aprobatę Federalnej Agencji Leków do badań klinicznych i obrotu określonym rodzajem leku. W podobnym duchu jest utrzymana rezolucja Parlamentu Europejskiego z września 2021 roku, która zachęca do podejmowania badań nad nowymi lekami bez testowania ich na zwierzętach. Prowadzona przez pana Fundacja Badań i Rozwoju Nauki oraz spółka Polbionica należy do nielicznych europejskich instytucji badawczych, które są gotowe na taką zmianę. Co możecie zaoferować firmom farmaceutycznym?
Podpisanie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych ustawy o przełomowym na skalę światową charakterze uważam za początek rewolucji w medycynie i naukach pokrewnych. Przede wszystkim z przyczyn bioetycznych. O ograniczeniu wykorzystywania zwierząt w testowaniu leków mówiło się od dawna. Sam wielokrotnie na to wskazywałem, ale myślałem o takiej zmianie jako o przełomie w dalekiej przyszłości. Ale w Ameryce ta rewolucja już się zaczęła. Unia Europejska również promuje przydzielanie grantów na te projekty, które pozwalają na przeprowadzanie testów farmakologicznych z pominięciem zwierząt. Oczywiście pod jednym bardzo ważnym warunkiem – że taki projekt badawczy wykorzystuje nowe technologie, takie jak Organ-on-chips (OoCs, wielokanałowy trójwymiarowy układ scalony, symulujący mechanikę i czynności fizjologiczne jednego narządu lub układu narządów – przyp. red.), hodowle 3D, wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz biodrukowanych tkanek, dzięki którym można lepiej znaleźć odpowiedź na pytanie o skuteczność działania określonego leku.
Czytaj więcej
3D-biodrukowana bioniczna trzustka gotowa do procedury badania klinicznego. Czy to rozwiązanie tylko dla bogatych?
Należy pamiętać, że aż 95 proc. leków odrzucanych w fazie badań klinicznych z powodów braku skuteczności lub ich toksycznego działania na człowieka przeszło fazę przedkliniczną. Zatem pomimo że przeszły pierwszą fazę badań nad zwierzętami, przy kolejnej okazuje się, że nie mogą być zastosowane u ludzi.
Z czego to wynika?