"Washington Post", powołując się na swoje źródła pisze, że jest zbyt wcześnie, by wyciągać ostateczne wnioski w tej sprawie.

W czerwcu FDA dodała ostrzeżenie o potencjalnym skutku ubocznym, związanym ze stosowaniem szczepionek opartych o technologię mRNA (szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderny), jakim jest zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego, które wykrywane jest zwłaszcza u młodych mężczyzn zaszczepionych tymi szczepionkami.

Podobne ostrzeżenie wydała Europejska Agencja ds. Leków (EMA).

Jednak - jak podkreślał wówczas regulator - korzyść z podania szczepionki przeciwdziałającej COVID-19 nadal jest wyższa niż ryzyko związane z jej podaniem.

Teraz - jak pisze "Washington Post" - pojawiły się dane wskazujące, że ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia serca u osób zaszczepionych szczepionką Moderny jest wyższe o 2,5 raza niż w przypadku osób zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech.

FDA skupia się na danych z Kanady, które wskazują, że ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego u zaszczepionych szczepionką Moderny może być wyższe zwłaszcza u mężczyzn poniżej 30. roku życia.

Reuters podaje, że ani FDA, ani Moderna na razie nie skomentowały tych doniesień.