Zarządzenie władz Nowego Jorku wejdzie w życie od 13 września i będzie dotyczyło ponad 300 tys. pracowników miejskich, w tym policjantów, strażaków i nauczycieli.

- Tu chodzi o naszą odbudowę. Chodzi o zapewnienie ludziom bezpieczeństwa - powiedział de Blasio na konferencji prasowej.

Już wcześniej podobne przepisy wprowadzono w przypadku pracowników szpitali publicznych. W przypadku medyków szczepienie lub cotygodniowe testy będą obowiązywały od 2 sierpnia.

Zasady ogłoszone w poniedziałek są najbardziej rygorystycznym środkiem podjętym do tej pory w Nowym Jorku w celu zwiększenia liczby szczepień.

W mieście 59 procent dorosłej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, ale tempo podawania zastrzyków uległo spowolnieniu.

W Stanach Zjednoczonych wystąpiły kontrowersje dotyczące tego, jakie kroki należy podjąć w celu zwiększenia liczby szczepień przeciwko wariantowi Delta, który według szacunków odpowiada za ponad 89 procent zakażeń w kraju.

Wielu urzędników służby zdrowia naciska na wprowadzenie obowiązku szczepień, przynajmniej dla niektórych grup.

Jednocześnie kilka stanów rządzonych przez Republikanów przyjęło ustawy zakazujące stosowania środków przymusu, szczególnie w szkołach.