We wtorek Komisja Europejska zamknęła konsultacje w sprawie nowych zasad potwierdzania kwalifikacji w zawodach o regulowanym dostępie. Chodzi o wszystkie profesje, których wykonywanie uzależnione jest od spełnienia konkretnych warunków zapisanych w ustawach lub przepisach administracyjnych. Dotychczasowy, niewydolny i kosztowny system uznawania kwalifikacji był jedną z najważniejszych barier dla rozwoju gospodarczego Unii.
Zgodnie z propozycjami Komisji Europejskiej potwierdzanie kwalifikacji zawodowych będzie się odbywać w kraju pochodzenia pracownika. To miejscowy urząd oceniać będzie wiarygodność przedstawionych dokumentów i sprawdzać, czy uzyskane przez pracownika kwalifikacje odpowiadają minimalnym wymogom obowiązującym w Unii lub – gdy takich wymogów nie ma – wymogom stawianym przez państwo goszczące.
Po weryfikacji pracownicy dostaną europejskie legitymacje zawodowe, dzięki którym zagraniczni pracodawcy będą dokładnie wiedzieć, czy kandydat nadaje się do pracy czy nie.
Druga ważna zmiana to usprawnienie przypływu informacji między krajami. Państwa – za pośrednictwem internetowych platform – mają się wzajemnie informować o wymaganiach stawianych pracownikom w tych zawodach, w których nie istnieją minimalne wymogi ustalone na poziomie UE. Dzięki temu zarówno pracownicy, jak i urzędnicy wydający europejskie legitymacje zawodowe będą dokładnie wiedzieli, jakie warunki muszą być spełnione, by dostać prawo wykonywania zawodu.
Analitycy z niemieckiego ośrodka Centrum für Europäische Politik, monitorujący unijne prawo gospodarcze, pozytywnie oceniają pomysły Komisji. Ich zdaniem zniesienie barier w mobilności pracowników przyspieszy wzrost gospodarczy i zwiększy poziom zatrudnienia, a Europa stanie się bardziej atrakcyjna dla inwestorów z innych części świata.