O ponad 4,2 proc. wzrosło w ub.r. zatrudnienie w innowacyjnych polskich firmach tworzących sektor tzw. nowoczesnej gospodarki. To prawie czterokrotnie szybsze tempo niż w przypadku ogółu przedsiębiorstw badanych przez GUS, jest zasługą ożywienia w sektorze produkcji. Ten na koniec roku miał o 6 proc. więcej pracowników niż rok wcześniej – wynika z najnowszego raportu firmy ADP Polska, czołowego gracza na rynku usług outsourcingu płacowo-kadrowego.
Raport powstał na podstawie badania 130 pracodawców – klientów ADP Polska, którzy korzystają z nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. I zdecydowana większość z nich rekrutowała w minionym roku nowych pracowników.
O ile w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku najbardziej aktywne na rynku pracy były mniejsze firmy produkcyjne (do 500 pracowników), o tyle końcówka roku należała do dużych przedsiębiorstw nowoczesnej gospodarki.
Będzie dalszy wzrost
W IV kw. duże zakłady przemysłowe zwiększyły zatrudnienie o 6,4 proc., licząc rok do roku. Mimo to w całym 2015 r. to małe i średnie firmy przemysłowe były liderami wzrostu zatrudnienia w sektorze nowoczesnej gospodarki, zwiększając liczbę pracowników o 6,5 proc. Podobnie było w usługach, gdzie MSP urosły kadrowo o 4,5 proc., czyli niemal dwukrotnie szybciej niż duże firmy.
Jak wyjaśnia Iwona Kubeczek, menedżer ds. rozwoju w ADP Polska, to mniejsze, bardziej elastyczne firmy po zakończeniu spowolnienia szybciej wykorzystały szansę na odbicie. – Teraz jednak sytuacja na rynku się już ustabilizowała, co pozwoliło również większym firmom otworzyć się na nowe możliwości i rozwijać zatrudnienie – dodaje Kubeczek, która przewiduje kontynuację wzrostu w 2016 r.