Reklama
Rozwiń

Ceny usług stanęły w miejscu. Chwilowo

Inflacja w maju wyhamowała do 13 proc. rok do roku z 14,7 proc. w kwietniu. Po raz pierwszy od listopada 2021 r. zwolnił wzrost cen usług konsumenckich, przyczyniając się do wyraźnej zniżki inflacji bazowej. Trwałość tego zjawiska jest jednak wątpliwa.

Publikacja: 16.06.2023 03:00

Ceny usług stanęły w miejscu. Chwilowo

Foto: Adobe Stock

Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w maju o 13 proc. rok do roku, najmniej od kwietnia 2022 r. – podał w czwartek GUS, potwierdzając swój wstępny szacunek sprzed dwóch tygodni. Inflacja zmalała trzeci miesiąc z rzędu, ale po raz pierwszy istotnie wyhamował też wzrost cen w kategoriach bazowych, czyli innych niż paliwa, nośniki energii i żywność. Teoretycznie oznacza to, że dezinflacja nie jest już zjawiskiem czysto statystycznym, wynikającym z wygasania szoków surowcowych sprzed roku, ale odzwierciedla też osłabienie krajowej presji na wzrost cen. Ekonomiści mają jednak co do tego pewne wątpliwości.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe