Chiński wzrost gospodarczy był w pierwszym kwartale najszybszy od roku. Licząc kwartał do kwartału, PKB powiększył się o 2,2 proc. Napłynęły również dobre dane za marzec. Sprzedaż detaliczna wzrosła w zeszłym miesiącu o 10,6 proc., czyli najszybciej od prawie dwóch lat. Średnio spodziewano się, że wzrośnie o 8 proc., po lutowej zwyżce o 3,5 proc. Produkcja przemysłowa zwiększyła się w marcu o 3,9 proc., najbardziej od pięciu miesięcy, a inwestycje w aglomeracjach miejskich wzrosły o 5,1 proc.

Czytaj więcej

TikTok to wierzchołek góry lodowej. Zachód przerażony siłą aplikacji z Chin

 - Tempo ożywienia gospodarczego przebiło nawet nasze stosunkowo pozytywne oczekiwania. Nastroje konsumentów się poprawiają a wzrost akcji kredytowej przyspiesza, jest więc jeszcze przestrzeń do wzrostu aktywności gospodarczej w nadchodzących miesiącach – twierdzi Julian Evans-Pritchard, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics. Jego zdaniem, wzrost PKB za cały 2023 r. może sięgnąć 6 proc., podczas gdy rządowy cel mówi, że wyniesie on „około 5 proc.”

- Dzisiejsze dane są zgodne z naszą całoroczną „byczą” prognozą dla chińskiego wzrostu gospodarczego. Tak silne odbicie po odmrażaniu gospodarki po pandemii jest główną przyczyną tego, że spodziewamy się 6 proc. wzrostu na cały rok – wskazuje Hui Shan, główna chińska ekonomistka Goldman Sachs.