Według sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej YouGov na zlecenie agencji dpa, 63 proc. respondentów popiera wymóg noszenia masek w transporcie publicznym.

Około 58 proc. respondentów opowiedziało się za obowiązkowym noszeniem masek na twarz podczas podróży pociągiem i lotów na długich dystansach, podczas gdy 24 proc. było przeciwnych temu wymogowi.

Czytaj więcej

Korea Północna rezygnuje z masek po ogłoszeniu zwycięstwa nad COVID-19

Jeśli chodzi o noszenie masek w miejscach publicznych, np. w sklepach, poparcie dla wymogu noszenia masek było nieco niższe - około 46 proc.

Jedynie 29 proc. twierdzi, że maski na twarz powinny być również obowiązkowe w szkołach.

Poparcie dla tego środka różni się znacznie w zależności od preferencji partyjnych. Zwolennicy Zielonych w przeważającej większości opowiedzieli się za maskami na twarz. Z kolei najniższy poziom poparcia odnotowano wśród osób, które w ostatnich wyborach federalnych głosowały na skrajnie prawicową Alternatywę dla Niemiec (AfD). Spośród nich 51 proc. stwierdziło, że jest ogólnie przeciwna noszeniu masek.

Czytaj więcej

Instytut Kocha: Niemcy są już po szczycie letniej fali COVID-19

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Karl Lauterbach i minister sprawiedliwości Marco Buschmann przedstawili nowe rozwiązania dotyczące koronawirusów, które miałyby wejść w życie jesienią.

Ich projekt przewiduje m.in. utrzymanie obowiązku noszenia masek w pociągach dalekobieżnych i samolotach na terenie całego kraju, a także przepisy nakazujące noszenie masek w szpitalach i placówkach opieki.

Rządy landowe mają same zdecydować, czy będą wymagać masek także w publicznie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-10 sierpnia na próbie 2039 osób.