Podatkowe bicie po kieszeni Polaków. 2023 przyniesie dotkliwe podwyżki

Początek roku przyniesie nam dotkliwe podwyżki podatków. W górę pójdzie nie tylko VAT i akcyza. Inflacja od tego nie spadnie. Bardzo mocno wzrośnie ZUS i maksymalne stawki podatków i opłat za działki, mieszkania, posiadanie psa.

Publikacja: 28.12.2022 22:00

Od Nowego Roku w górę pójdą stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych, m.in. podatku od nieruchom

Od Nowego Roku w górę pójdą stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych, m.in. podatku od nieruchomości. Stawka za metr kwadratowy mieszkania wzrośnie z 0,89 zł do 1 zł

Foto: shutterstock

Z końcem roku wygasną ważne elementy tarcz antyinflacyjnych. Najpoważniejszą zmianą taką, która będzie rzutować na ceny wszystkich towarów i usług, będzie podwyżka VAT na paliwa. Od Nowego Roku w miejsce obniżonej stawki 8-proc. wróci stawka 23-proc. Zmianę odczują zwykli konsumenci, ale też przedsiębiorcy. Z zera do 23 proc. wzrośnie VAT na dostawy gazu ziemnego, a z 5 do 23 proc. na dostawy energii elektrycznej oraz energii cieplnej. Rząd przewidział wprawdzie działanie łagodzące skutki tych podwyżek, ale rachunki za prąd i ogrzewanie i tak mocno pójdą w górę. Do połowy przyszłego roku przedłużone zostało obowiązywanie wprowadzonej w ramach tarczy antyinflacyjnej zerowej stawki VAT na część żywności.

Pozostało 89% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Wybierz ofertę dla Ciebie

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Budżet i podatki
Miliarderzy uciekają z Wielkiej Brytanii przed podatkami
Budżet i podatki
Putin potrzebuje więcej pieniędzy na wojnę. Podnosi podatki Rosjanom
Budżet i podatki
Rząd Donalda Tuska naprawia regułę fiskalną zepsutą przez PiS
Budżet i podatki
Kiedy 60 tys. kwoty wolnej? Minister finansów ma przedstawić plan
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Budżet i podatki
Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał