Najbardziej imponujące uszczelnienie VAT w Europie

Polska znacząco ograniczyła lukę VAT – wynika z raportu Komisji Europejskiej. Bruksela chwali za to dwa rządy: obecny PiS i poprzedni PO–PSL.

Aktualizacja: 06.09.2019 06:24 Publikacja: 05.09.2019 21:00

Najbardziej imponujące uszczelnienie VAT w Europie

Foto: AFP

Komisja Europejska opublikowała w czwartek raport o tzw. luce VAT, czyli różnicy między dochodami z należnego podatku od towarów i usług, a tymi, które faktycznie zasiliły budżet państwa. Jeszcze kilka lat temu Polska była w niechlubnej czołówce tego zestawienia. Ale systematycznie schodzimy w dół i w 2017 roku zajmowaliśmy ósmą lokatę. Co ważniejsze, Polska obok Malty, jest krajem o najbardziej imponującym tempie redukcji luki VAT. W 2017 roku było to 7,8 mld euro, rok później – 5,8 mld euro. Przez rok luka zmniejszyła się o 6,5 pkt proc. do poziomu 14 proc. dochodów z VAT. – Wstępne dane za 2018 rok pokazują, że dalej się zmniejsza i w ubiegłym roku wynosiła około 9 proc. – powiedziała „Rzeczpospolitej" Vanessa Mock, rzeczniczka Komisji Europejskiej. Eksperci KE, z którymi nieoficjalnie rozmawiała „Rz" przyznają, że dane robią wrażenie, ale zwracają uwagę, że tendencja obserwowana jest od 2013 roku. – To zasługa dwóch rządów: obecnego i poprzedniego – mówi nam urzędnik Komisji.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Budżet i podatki
Kiedy 60 tys. kwoty wolnej? Minister finansów ma przedstawić plan
Budżet i podatki
Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie
Budżet i podatki
Rząd ma nowy plan na finanse państwa. Będą wyższe podatki?
Budżet i podatki
MF: Od 2025 roku wchodzimy na ścieżkę redukcji deficytu
Budżet i podatki
Naprawa polskich finansów zajmie kilka lat. MF przedstawia tzw. białą księgę
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?