Ceny domów w USA wzrosły w lipcu o 18 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku - wynika z opublikowanego we wtorek raportu firmy badawczej CoreLogic. Jak zauważa agencja Bloomberg, w 45-letniej historii zbierania tych danych jeszcze nigdy nie odnotowano tak wysokiej dynamiki cen nieruchomości.

"Wzrost cen domów utrzymuje się, ponieważ pokolenie milenialsów wkracza w wiek, który najbardziej sprzyja kupowaniu domów, najemcy chcą uciec przed gwałtownie rosnącymi czynszami, a popyt dodatkowo napędzają zamożni inwestorzy" – komentuje Frank Martell, dyrektor generalny CoreLogic.

Związany z niskim oprocentowaniem kredytów hipotecznych wzmożony popyt sprawił, że podaż okazuje się niewystarczająca. Ten problem prawdopodobnie nie zostanie rozwiązany w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat, chyba że deweloperzy otrzymają dodatkowe silne zachęty do budowania domów.

Mimo to według prognoz CoreLogic w kolejnych miesiącach tempo wzrostu cen domów w USA powinno wyraźnie zwolnić. Do lipca 2022 r. roczna dynamika cen powinna wyhamować do zaledwie 2,7 proc., a to w związku z rezygnowaniem z zakupów przez tych mniej zasobnych nabywców - pisze Business Insider Polska.