W chorobie Leśniowskiego-Crohna, która należy do nieswoistych zapaleń jelit, czyli do chorób cywilizacyjnych, ważne jest, by zabezpieczyć w nowoczesne leki pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, u których wykorzystano dostępne opcje terapeutyczne.
Czym są koszty pośrednie choroby? Jak wiedza o kosztach pośrednich może pomóc w planowaniu leczenia? O tym między innymi dyskutowali eksperci w czasie zorganizowanej przez naszą redakcję debaty na zakończonym w zeszłym tygodniu Forum Ekonomicznym w Krynicy.
Punktem wyjścia do rozmów w Krynicy na ten temat był najnowszy raport PEX Pharma Seqence, dotyczący choroby Leśniowskiego - Crohna.
Jak wskazał dr Stefan Bogusławski – Leśniowski-Crohn to choroba ludzi młodych, zaczynających życie zawodowe, przebiega z okresami zaostrzeń, prowadzi też często do trwałego inwalidztwa. Istotnie wpływa na sytuację finansową chorych i ich produktywność – udział w budowaniu gospodarki kraju. Dlatego tak ważne jest unikanie zaostrzeń choroby i ograniczenie cierpienia pacjentów – wtedy też koszty po prostu są mniejsze.
Mówiąc najprościej, koszty pośrednie to po prostu strata finansowa z powodu tego, że ktoś choruje – tłumaczył dr Bogusławski. Według naszych szacunków Polska traci z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna ok. 140 mln zł. To duża kwota, biorąc pod uwagę, jak nieduża jest to grupa chorych.