Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł inwestycyjny zapłaci 4 mld USD w gotówce za aktywa przeznaczone do przesyłania i magazynowania gazu ziemnego od Dominion Energy. Transakcja opiewa na łączną kwotę 9,7 mld USD, bowiem Berkshire Hathaway przejmie na siebie także dług w wysokości 5,7 mld USD.

Jest to pierwszy tak duży zakup Berkshire od czasu rynkowego krachu, który nastąpił w wyniku pandemii. Spółka zamiast przejęć skupiła się na pozbywaniu się aktywów. Berkshire sprzedało m.in. wszystkie akcje posiadanych linii lotniczych. Podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w maju Buffett ujawnił, że spółka posiada rekordowe 137 mld USD w gotówce. - Nie zrobiliśmy nic, ponieważ nie widzieliśmy nic atrakcyjnego – powiedział wówczas Buffett.

Miliarder teraz dostrzegł okazję w branży gazu ziemnego. Zgodnie z warunkami transakcji Berkshire Hathaway Energy przejmie 100 proc. udziałów w Dominion Energy Transmission, Questar Pipeline i Carolina Gas Transmission oraz 50 proc. udziałów w Iroquois Gas Transmission System. Spółka przejmie również 25 proc. Cove Point LNG, jednego z zaledwie sześciu terminali eksportowych LNG w USA.

„Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy włączyć tak wspaniałe aktywa gazowe do naszego już i tak silnego biznesu energetycznego” – napisał Warren Buffett w oświadczeniu.

We efekcie transakcji wehikuł inwestycyjny stanie się właścicielem ponad 12 tys. km gazociągów oraz instalacji zdolnych pomieścić 25 mld m sześc. gazu ziemnego. Transakcja ma zostać sfinalizowana w czwartym kwartale tego roku, bowiem wymagana jest zgodna organów regulacyjnych.

Notowania Berkshire Hathaway od początku roku spadły o 21 proc., a kapitalizacja wynosi 434 mld USD.