Po Orange, T-Mobile i Play do grona telekomów szukających zastosowań dla technologii 5G w biznesie dołączył właśnie Polkomtel z grupy Cyfrowy Polsat. Grupa Zygmunta Solorza ogłosiła, że będzie wspierać startupy we współpracy z akceleratorem S5 prowadzonym przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ile wyłoży na ten cel – nie zdradza.

S5 korzysta z dofinansowania unijnego w ramach programu operacyjnego województwa (otrzymał około 13,1 mln zł wsparcia) i prowadzi właśnie nabór nowych projektów. Ma się on zakończyć 21 września. Jak podaje Magda Kubicka, kierowniczka projektu S5, akceleratorowi zostało jeszcze 11,5 mln zł. W trwającym naborze ma do wydania 0,5 mln zł na tzw. inkubację, czyli po 50 tys. na startup na projekt, bo w tej rekrutacji wybierze dziesięć.

Co ciekawe, operatorem, który pierwszy zaczął współpracę z S5, był Play. – Nasza współpraca została zakończona. W toku wypracowywania modelu współpracy doszliśmy do wniosku, że część wymagań nie będzie dla nas optymalnym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujemy się na realizację własnych projektów z 5G, będziemy o tym informować – mówi Ewa Sankowska-Sieniek z biura prasowego Playa. O jakie wymagania chodziło – nie precyzuje.

Kubicka mówi nam zaś, że Play był jednym z operatorów, który rozpoczął współpracę z ŁSSE w zakresie tworzenia i wdrażania infrastruktury 5G (w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i u wybranych partnerów biznesowych programu). Dodaje też, że Play nie jest ostatnim operatorem, z którym Strefa współpracować będzie przy tworzeniu infrastruktury 5G. – Wyniki rozmów i negocjacji powinny być znane w ciągu kolejnych kilku tygodni – zapowiada.

Projektów związanych z 5G szukają też właściciele Orange i T-Mobile. – Na początku tego roku na poziomie grupy Orange realizowany był nabór projektów, w którym szukaliśmy komercyjnych rozwiązań dla sieci kolejnej generacji. Z całego świata zgłoszono kilkaset rozwiązań. Ostatecznie do współpracy w ramach Orange Fab wybranych zostało sześć firm pracujących nad rozwiązaniami z zakresu internetu rzeczy, szerokopasmowego dostępu mobilnego, sieci energetycznych, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości – mówi Monika Tenerowicz z Orange Polska.