Budżety miast, gmin, powiatów i województw zakładają, że wydatki na inwestycje wyniosą w tym roku ponad 41 mld zł – wynika z danych Ministerstwa Finansów. W I kwartale plan ten udało się zrealizować zaledwie w 5 proc.
Zwykle jednak na początku roku samorządy nie wydają dużo na inwestycje. Dla porównania rok wcześniej wskaźnik ten był o 2 pkt proc. wyższy, choć nominalnie była to zbliżona wartość. Niski wskaźnik zrealizowanych wydatków inwestycyjnych wiąże się z przetargami przeprowadzanymi głównie w I półroczu. Wzmożone finansowanie tych projektów następuje zaś w ostatnich miesiącach roku. Poza tym wciąż nie rozpoczęły się inwestycje realizowane ze środków unijnych przeznaczonych na lata 2007 – 2013.
Zdecydowanie lepiej wypada analiza dochodów samorządów. Wpływy do kas wyniosły prawie 38 mld zł. A to oznacza realizację planu w 27 proc.
– Gospodarka nadal rośnie i dlatego dochody samorządów będą wyższe niż w ubiegłym roku – mówi Elżbieta Kamińska, dyrektor w Fitch Polska. – I dobrze, że tak jest, bo będą się zadłużać i muszą mieć środki na obsługę zobowiązań – dodaje.
Samorządy uzyskują zgodne z planem wpływy z podatków i opłat. W przypadku niektórych z nich są one nawet wyższe od planu. Dotyczy to zwłaszcza podatku CIT. Tegoroczny plan wszystkie zrealizowały już w ponad 30 proc. Miasta i gminy dobrze też wypadają, jeśli chodzi o podatek od środków transportu – wykonanie wynosi odpowiednio 46 i 44 proc. Gminy dodatkowo uzyskały wysokie wpływy z podatków od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych.