To Windows będzie kontrolował atomowe łodzie podwodne i nuklearne rakiety. Właśnie zakończyło się wdrażanie Windows For Submarines w okrętach brytyjskiej marynarki wojennej. Kontrakt z Microsoftem ma przynieść brytyjskiemu podatnikowi 22 mln funtów oszczędności. Wartości całej umowy nie podano. Okrętowy system SMCS-AG to zmodyfikowany popularny Windows XP, dziś najpopularniejszy na świecie system operacyjny.
Nowe, nietypowe zastosowania flagowego produktu Microsoftu mogą nieco złagodzić skutki spadającej popularności Windows na podstawowych rynkach. To ważne, bo sprzedaż różnych wersji Windowsa odpowiada za niemal 17 z 60 mld dol. przychodów, jakie Microsoft odnotował w ostatnim, zakończonym w maju 2008 r., roku finansowym.
Dlatego Windowsa możemy znaleźć w wielu niespodziewanych miejscach: bankomatach (Windows XP), urządzeniach GPS czy elektronicznych ramkach do zdjęć (Windows CE Embedded), sklepowych kasach (Windows Embedded Standard), samochodach (Windows Automotive), a nawet w urządzeniach medycznych, jak przenośne ultrasonografy (Windows CE).
– Produkt Microsoftu wzbudza kontrowersje. Firma była oskarżana o praktyki monopolistyczne. Jednak Windows to najbardziej uniwersalny i elastycznym produkt tego typu na rynku – komentuje Magda Borowik, analityk firmy IDC Polska. Według niej, w najbliższych latach Microsoft będzie jednak musiał skupić się na obronie rynkowej pozycji systemu.
Wprawdzie przychody Microsoftu wciąż wyraźnie rosną (w 2008 r. – 60,4 mld dol., rok wcześniej 51,1 mld dol.), to popularność Windowsa jako komputerowego systemu operacyjnego maleje. Jego udział w globalnym rynku zmniejszył się do 88,6 proc., podczas gdy przez całe lata utrzymywał na poziomie wyraźnie przekraczającym 90 proc. Duża w tym zasługa przedstawionego w styczniu 2007 r. systemu Vista, który z powodu licznych usterek uznano za najgorszy z serii „okienek”. Nie pomogło nawet pracowite łatanie usterek przez Microsoft. Zła reputacja Visty sprawiła, że systemu zaczęli unikać klienci korporacyjni. Głośnym echem odbiła się decyzja niemieckiego oddziału IBM, który oświadczył, że nie będzie kupował Visty, a na komputerach jego pracowników pojawi się Linux Red Hat.