Liczba Polaków planujących zagraniczny urlop zmalała. Jedna czwarta z tych, którzy w ubiegłym roku wyjeżdżali wypoczywać za granicę, już jest pewna: w tym roku z wyjazdu rezygnują. Z badań przeprowadzonych w połowie lutego przez Mondial Assistance wynika, że blisko jedna trzecia ankietowanych zamiast zagranicznych wojaży zamierza w tym roku ograniczyć się do turystyki krajowej.
Kto rezygnuje? Głównie ci, którym na codzienne funkcjonowanie wystarcza pieniędzy, ale nie stać ich na większe wydatki. A z powodu słabego złotego wyjazd za granicę jest w tym roku droższy niż w minionych latach. Dotyczy to zarówno cen hoteli, jak i kosztów przejazdów czy wyżywienia. Biura turystyczne już ostrzegają, że jeśli złoty nie wzmocni się wobec euro i dolara, letnie wyjazdy mogą zdrożeć nawet o 40 proc.
Z ankiety firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance wynika, że aż 66 proc. osób rezygnujących w tym roku z wyjazdu do innych krajów ma od 40 do 54 lat. Zdecydowanie mniejszą ochotę na zagraniczne wojaże deklarują kobiety (65 proc.) niż mężczyźni (35 proc.). Natomiast ci, których kryzys nie zniechęcił do wakacji, to osoby lepiej wykształcone i mające dobrą sytuację finansową. Ta grupa zamierza wydawać na urlop nawet więcej niż przed rokiem.
W 2009 roku zmniejszy się także częstotliwość wyjazdów. Rok temu na jeden zagraniczny wyjazd zdecydowało się 64 proc. badanych, na dwa wyjazdy – 25 proc., na trzy – 7 proc. W tym roku proporcje będą o blisko połowę mniejsze: wyniosą odpowiednio 43, 15 i 3 proc. Jeszcze gorzej będzie z częstszymi podróżami. Liczba tych, którzy zadeklarowali na obecny rok powyżej trzech zagranicznych wyjazdów, spadła nawet czterokrotnie.
Według dyrektora sprzedaży i marketingu Mondial Assistance Agnieszki Walczak-Kuc sytuacja może się jednak zmienić. – Jeśli złoty się wzmocni, wyjazdy zagraniczne okażą się tańsze niż obecnie. W dodatku tamtejsi hotelarze i restauratorzy mogą obniżyć ceny, bo branża turystyczna w zachodniej Europie bardzo odczuwa spadek liczby klientów – twierdzi Walczak-Kuc. Według Tourism Economics liczba Brytyjczyków wyjeżdżających za granicę spadnie o 8 proc., Holendrów, Włochów, Hiszpanów i Austriaków o 4 – 6 proc., a Niemców i Francuzów – 2 – 4 proc.