Zamknięcie lokali gastronomicznych w czasie pandemii stało się gwoździem do trumny dla wielu biznesów tego sektora. Antoine Azais, prezes platformy Gastrojob, działającej w branży gastronomicznej, wskazuje, iż wielu dobrze prosperującym firmom, które miały stabilne przychody finansowe i lojalnych klientów, w tym kluczowym momencie zabrakło kapitału obrotowego. Efekt?

– Zbankrutuje około 20–30 proc. lokali gastronomicznych – zauważa Azais.

Czytaj także: Jaka będzie polska gastronomia po pandemii?

Dostrzega on jednak i pozytywne strony obecnej sytuacji. – Prawdopodobnie bardzo długo nie będzie na rynku tylu możliwości dla inwestycji i przejęć. Przedsiębiorstwa, którym udało się przetrwać, powinny rozważyć ekspansję. Tworzenie sieci restauracji lub poszerzanie istniejących będzie teraz znacznie łatwiejsze niż do tej pory – wyjaśnia.

I zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt, który może okazać się kluczowy dla tego sektora. – Nie wszystkie lokale, które się ponownie otworzą, przetrwają w dłuższym okresie. Duża dynamika zmian na rynku nie skończy się od razu, choćby dlatego że mogło dojść do trwałych zmian w preferencjach klientów – tłumaczy prezes Gastrojob. – Co najmniej przez jakiś czas może się utrzymać zwiększona popularność posiłków na wynos. To oznacza, że restauracje powinny zmienić swoje strategie marketingowe i zwrócić większą uwagę na promocję w serwisach zajmujących się dostarczaniem posiłków – dodaje.

Czytaj także: Jedna z najlepszych restauracji świata po pandemii będzie sprzedawać burgery

O skali tej rewolucji mogą świadczyć wyniki operatorów specjalizujących się w dostawach jedzenia. Najnowsze analizy firmy Revolut pokazują, że tylko w marcu br. hiszpański operator Glovo odnotował ponad 120 proc. więcej transakcji, z kolei fiński Wolt wypracował wzrosty na poziomie 49 proc., a amerykański UberEats – 46 proc. Ten ostatni, choć w czasie pandemii zdecydował się wycofać z rynków w naszym regionie (Ukrainy, Czechy, Rumunia), pozostał nad Wisłą i przyznaje, że biznes kręci się tu wyjątkowo dobrze. W kwietniu liczba restauracji na jego platformie skoczyła o 188 proc. względem stycznia br. (w tym czasie UberEats odnotowała ponad 67-proc. wzrost liczby nowych restauracji w całej Europie, a globalnie – ponad 97-proc.).

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Boom w Polsce przyciąga kolejnych graczy. To dlatego w kwietniu, a więc już w trakcie trwania pandemii, na wejście na nasz rynek, którego wartość szacuje się na 700 mln zł, zdecydował się estoński Bolt Food, związany ze znaną na rynku przewozu osób marką Bolt. Ale niektóre restauracje, aby uniknąć prowizji dla pośredników, same decydują się na dostawy dań na wynos. W ten sposób właśnie zrodziła się inicjatywa #wspieramgastro. Pomysłodawcami byli m.in. właściciele Restauracji Forty. W ciągu czterech tygodni od startu stołeczne placówki gastronomiczne, zrzeszone w tym projekcie, zebrały ponad 4 tys. zamówień na wynos, a ich wartość przekroczyła 370 tys. zł. Restauratorzy zaoszczędzili w ten sposób ok. 120 tys. zł na prowizjach i – jak sami tłumaczą – pieniądze te mogli przeznaczyć na wynagrodzenia pracowników oraz utrzymanie firm.