Egipt w marcu zawiesił loty międzynarodowe i zamknął restauracje, hotele i kawiarnie. Mimo, iż lotniska pozostają zamknięte dla wszystkich lotów z wyjątkiem lotów krajowych i repatriacyjnych, to pozwolono hotelom ponownie wznowić działalność.

W pierwszym etapie odmrażania hoteli, który rozpoczął się 15 maja, mogły one przyjmować tylko turystów krajowych i być zapełnione w 25 procentach. W drugim etapie, który zacznie się 1 czerwca, hotele będą mogły się wypełnić w maksymalnie 50 procentach.

W hotelach nie ma już bufetów, pokoje i przestrzenie publiczne, w tym leżaki plażowe i sprzęt rekreacyjny - są dezynfekowane, a turystom przy każdym wejściu do hotelu trzeba też mierzyć temperaturę. Personel musi obowiązkowo nosić maseczki i rękawiczki jednorazowe.

Według anonimowego przedstawiciela ministerstwa turystyki 78 hoteli - głównie położonych wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego, które uzyskały zgodę na wznowienie działalności, poinformowało, że są wypełnione niemal maksymalnie. Kolejnych 173 hoteli czeka na zgody ministerstwa na ponowne przyjmowanie gości. Według agencji Reutera wnioski mają zostać rozpatrzone w pierwszym tygodniu czerwca.

Do tej pory w Egipcie zarejestrowano 23 449 przypadków nowego koronawirusa. 913 osób zmarło. Część pierwszych zarejestrowanych przypadków infekcji w tym kraju dotyczyły cudzoziemców.