Największym producentem kakao na świecie jest Wybrzeże Kości Słoniowej. Niepewna sytuacja polityczna w tym afrykańskim kraju od końca listopada 2010 r. spowodowała, że ceny surowca zaczęły rosnąć. Od tego czasu tona kakao w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie towarowej w Nowym Jorku podrożała już o ponad 20 procent.
Sytuację pogarsza wprowadzony kilka dni temu przez nowo wybranego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej zakaz eksportu kakao. Największy importer produkowanego w WKS surowca, koncern Cargill (przetwarza aż 15 proc. abidżańskiego kakao) postanowił tymczasowo zamknąć swoje zakłady w tym kraju.
Analitycy rynku żywnościowego nie mają wątpliwości: taki skok cenowy musi wpłynąć na rynek czekolady, której kakao jest głównym składnikiem.
- Cena detaliczna czekolady będzie rosnąć nawet jeśli sytuacja w Wybrzeżu Kości Słoniowej ustabilizuje się w ciągu najbliższych tygodni. Czekolada musi drożeć, ponieważ ceny kakao wprost szaleją – powiedział AP Marcia Mogelonsky, analityk globalnego rynku żywności z amerykańskiej firmy badawczej Mintel
- Wytwórcy czekolady będą zmuszeni do ograniczenia produkcji co wywoła dodatkowy wzrost cen – dodaje. . W 2009 roku Wybrzeże Kości Słoniowej wyeksportowało kakao o wartości ponad 2,5 mld dol. Według International Cocoa Organization udział kraju w światowej produkcji kakao spadł w latach 2007-09 z 37 proc. do 33 proc., co jednak wciąż plasuje to państwo na pierwszym miejscu wśród producentów brunatnego proszku.