W projekcie „Przedsiębiorczość jest Kobietą" prowadzonym przez łódzką firmę HRP  promowane jest  samozatrudnienie wśród kobiet, które skończyły 45 lat lub powracają na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. W ten sposób mają powstać 72 firmy.

–Zainteresowanie projektem świadczy o zapotrzebowaniu na programy, które będą przeciwdziałać długotrwałemu wykluczeniu kobiet z życia zawodowego, związanej z tym zaniżonej samooceny, poczucia izolacji i apatii – mówi Małgorzata Czernecka, Menadżer Projektu z HRP.

Uczestniczki projektu przejdą specjalistyczne szkolenia, dzięki którym zdobędą wiedzę niezbędną do poprowadzenia własnej firmy. Będą też mogły porozmawiać z wykwalifikowanymi psychologami o sytuacji kobiet w biznesie. Ale przede wszystkim otrzymają pomoc finansową w postaci 20 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz półrocznego wsparcia pomostowego w wysokości 600 złotych miesięcznie.

- Kobiety są dyskryminowane na rynku pracy. Te, które stracą zatrudnienie między 40 a 50 rokiem życia, są wyrzucane poza jego nawias – mówi pani Wanda z Łodzi, która skończyła 55 lat.

Obecnie kobiety stanowią 22 proc. wśród  samozatrudnionych w naszym kraju. Często nie mają kompetencji z zakresu przedsiębiorczości: nie potrafią prowadzić negocjacji, pisać biznesplanów, nie znają się na marketingu czy prawie gospodarczym. I oczywiście brakuje im funduszy na rozkręcenie firmy.