Coraz mocniej rozpędza się polski rynek samochodów ciężarowych i dostawczych. W lutym liczba rejestrowanych pojazdów wysoko podskoczyła. Jak informuje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w ubiegłym miesiącu zarejestrowano 4357 samochodów użytkowych powyżej 3,5 tony. To o 62 proc. więcej niż przed rokiem. Większość to pojazdy używane, których w porównaniu z ubiegłym rokiem przybyło o połowę. Za to nowych - choć stanowiły tylko jedną trzecią wszystkich rejestracji - było dwa razy więcej.
Z rozwoju sytuacji zadowoleni mogą być przede wszystkim producenci dużych ciężarówek powyżej 16 ton. To właśnie ten segment rynku najdotkliwiej odczuł kryzys. Tymczasem już w grudniu ubiegłego sprzedaż takich pojazdów skoczyła w górę rok do roku niemal dwukrotnie. Pierwsze dwa miesiące obecnego roku pokazują, że popyt wciąż rośnie. W lutym liczba rejestracji podskoczyła względem ubiegłego roku o 113 proc. oraz o 70 proc. w porównaniu do stycznia. W dodatku najcięższe auta stanowiły 88 proc. wszystkich ciężkich samochodów powyżej 3,5 tony. Ciągniki samochodowe w tej grupie stanowiły niemal 90 proc. rejestracji, podczas gdy przed rokiem było to 76 proc.
Wzrost sprzedaży i rejestracji ciężarówek to rezultat poprawy sytuacji w transporcie. Według GUS, w ubiegłym roku gospodarka odnotowała 13,3-procentowy wzrost przewożonych w ubiegłym roku ładunków (17,4 proc. w samym tylko grudniu). To zwiększyło popyt. W rezultacie powinna się poprawiać sytuacja producentów. M.in. niemiecki MAN planuje zwiększenie produkcji ciężarówek w fabryce w Niepołomicach o 17 proc.
Znacznie lepiej jest także w segmencie aut dostawczych. Według Centralnej Ewidencji Pojazdów, w lutym zarejestrowano 2,8 tys. takich aut, (nie licząc samochodów ciężarowych z homologacją ciężarową), tj. o jedną piątą więcej więcej (o 468 sztuk) niż w analogicznym miesiącu przed rokiem. X kolei w porównaniu do stycznia sprzedaż wzrosła o 15,2 proc. - W tym roku spodziewamy się wzrostu produkcji do ok. 169 tys. aut w porównaniu do 144 tys., jakie wyjechały z fabryki w roku ubiegłym - powiedział rzecznik Volkswagen Poznań Piotr Danielewicz.
Jakie marki należą do liderów rynku? w lutym najwięcej zarejestrowano samochodów marek DAF – 291 sztuk, następnie Volvo - 288 oraz Renault -162. Według PZPM, wszystkie marki mające znaczący udział w polskim rynku samochodów ciężarowych odnotowały wzrost sprzedaży.