Dzięki automatycznemu centrum nadzoru nad ruchem drogowym kierowcy mają się nauczyć jeździć wolniej i przestrzegać wszystkich znaków drogowych (tych pionowych i poziomych). Przygotowaną przez MSWiA analizę zmian w kodeksie drogowym pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo na drogach w latach 2009 – 2010 przedstawił wczoraj w Sejmie wiceminister Adam Rapacki.
Analizie poddano 21 ustaw, w tym sześć uchwalonych przez Sejm w 2008 r., które weszły w życie w 2009 r., oraz 15 ustaw uchwalonych w latach 2009 – 2010. Ustawy nowelizujące zmieniły kilkadziesiąt przepisów kodeksu drogowego. Przykłady? Zniesienie obowiązkowego odholowywania aut, których kierowcy nie mają przy sobie papierowego OC, odciążyło policję z zajmowania się usuwaniem pojazdów z drogi. Liberalizacja zakazu używania opon z kolcami ułatwiła z kolei życie rowerzystom poruszającym się zimą po zaśnieżonych drogach.
Inna ze zmian: wprowadzenie nowej kategorii prawa jazdy AM i podniesienie z 13 do 14 lat wieku dla motorowerzystów, ma poprawić bezpieczeństwo najmłodszych kierowców.
Analiza przeprowadzonych zmian pozwala stwierdzić, że wszystkie wpływają pozytywnie na ruch drogowy. W