Fundusz kazachski Capital Partners sprzedał hotel ziomkom z firmy Wierny kapitał, kontrolowanej przez Timura Isatajewa byłego prezesa banku ATF, którym kierował, zanim nie kupił go Unictedito Italiano..

Kwota transakcji szacowana jest wg. agencji Reuters na ok. 1 mld dol.. Zakup ma się zwrócić po 10 latach.

Isatajew w rzeczywistości miał reprezentować innego kazachskiego krezusa Bułata Utemuratowa. Były szef administracji prezydenta Nazarbajewa należy do prezydenckiej „rodziny", która niczym tort, podzieliła Kazachstan między siebie.

54-letni Utermuratow, był w czasach sowieckich m.in. kierownikiem restauracji. W niepodległym Kazachstanie wskoczył do ministerstwa kontaktów gospodarczych z zagranicą; kontrolował m.in. ruch kazachskich towarów na rynki Europy i Azji. Potem założył bank ATF wspólnie z holenderską firmą Mees Person.

Gdy o bank upomniał się zięć Nazarbajewa, Utemuratow nie walczył, ale pokornie i tanio bank odsprzedał czym zyskał sobie wdzięczność „rodziny". Był m.in. ambasadorem w Szwajcarii i szefem administracji prezydenta. Do dziś jest jego doradcą ds. zagranicznych.

Ritz-Carlton stanął w najbardziej prestiżowym miejscu Moskwy przy ulicy Twerskiej na przeciw Kremla w 2007 r. Za noc trzeba tu zapłacić od 1600 zł wzwyż. Wcześniej był tu hotel Inturistu (tylko dla cudzoziemców za czasów ZSRR).