Organizacja zrzeszająca europejskich producentów leków generycznych (tańsze odpowiedniki leków oryginalnych) – EGA, czyli European Generic Medicines Association, apeluje do Komisji Europejskiej o powołanie specjalnej grupy zadaniowej, która będzie działać na rzecz wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu leków generycznych i biopochodnych.
Taki postulat zaprezentowali przedstawiciele branży podczas konferencji „Stimulating Industrial Policy to Enhance Internal Market Manufacturing and the Export of European Generic and Biosimilar Medicines", która odbywa się dziś w Warszawie. Konferencja organizowana jest przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z European Generic medicines Association (EGA) oraz Polskim Związkiem Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Patronem prasowym jest „Rzeczpospolita".
Czym miałaby się zajmować nowa grupa zadaniowa? Jak postuluje Greg Perry, prezes EGA – podejmować działania, które ułatwią europejskim producentom wejście ze swoimi preparatami na inne rynki, zwłaszcza azjatyckie – m.in. poprzez umożliwienie im szybką rejestrację leków w tych krajach. Inny cel to pomoc w tworzeniu stabilnego wewnętrznego rynku dla leków generycznych i biopochodnych. Można byłoby to osiągnąć m.in. poprzez zachęty podatkowe związane z wydatkami na badania i rozwój, ale również wspierające produkcję, oraz rozsądną politykę cenową.
W konferencji biorą udział przedstawiciele przemysłu leków generycznych, politycy, państwa członkowskie, naukowcy z wyższych uczelni i z jednostek badawczo – rozwojowych, stowarzyszenia i organizacje zrzeszające producentów.