Strony będą współpracować na terenie krajów Unii Europejskiej, USA, Japonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Islandii, Kosowa, Lichtensteinu, Macedonii, Norwegii, Serbii i Szwajcarii. Porozumienie może być także rozszerzone o kolejne rynki. Bioton będzie odpowiedzialny za produkcję insuliny w swoim zakładzie w Macierzyszu koło Warszawy, a Actavis – za dystrybucję i sprzedaż produktów.
Z tytułu udzielenia wyłączności na sprzedaż insuliny na określonym terenie Actavis ma zapłacić polskiej spółce 55,5 mln euro, z czego 22,25 mln euro ma być zapłacone w dniu zawarcia umowy (30 stycznia), a pozostała część w transzach. Wysokość przychodów Actavisu z tytułu sprzedaży insulin szacuje się w początkowym okresie 7 lat od rozpoczęcia sprzedaży na ponad 1,5 mld euro. Zgodnie z umową strony po połowie podzielą się zyskami ze sprzedaży, a także kosztami rejestracji i rozwoju insulin.
Wynikiem umowy jest powołanie spółki Actavis Bioton z siedzibą w Szwajcarii, do której wniesione zostaną wybrane aktywa Biotonu związane z rozwojem i komercjalizacją insulin. Chodzi m.in. o prawa do rejestracji, dystrybucji i sprzedaży. Nowa spółka będzie odpowiedzialna m.in. za kontynuację prac rozwojowych nad analogami insulin, dla których obie firmy zapewnią finansowanie.
Dodatkowo Bioton zawarł porozumienie z Actavisem dotyczące sprzedaży insulin na dodatkowych 24 rynkach, w tym w Turcji i w Australii. Z tego tytułu Actavis zapłaci producentowi insuliny dodatkowe wynagrodzenie w wysokości do 1,9 mln euro. Strony zakładają, że sprzedaż insuliny przez Actavis na niektórych z tych krajów rozpocznie się na przełomie 2012 i 2013 r.
- Jeśli umowa o współpracy z Actavisem przyniesie oczekiwane zyski, Bioton będzie prowadził bardzo aktywną politykę dywidendową – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Ryszard Krauze, przewodniczący rady nadzorczej Biotonu.