Organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony globalnego klimatu skupione w "Koalicji klimatycznej" spotkały się z niezwykle stanowczym sprzeciwem stowarzyszeń proinwestorskich z regionu lubuskiego, gdzie ma powstać nowa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego i związany z nią kompleks energetyczny.
Podczas specjalnej konferencji naukowej w Warszawie ekolodzy udowadniali ostatnio, że budowa kopalni odkrywkowych węgla brunatnego jest szkodliwa i mało korzystna dla mieszkańców regionu, gdzie ma powstać. W tym między innymi dla mieszkańców gmin Gubin i Brody w lubuskiem.
W Warszawie ekolodzy zaprezentowali na ten temat między innymi dwie prezentacje: "Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości" (raport dr Michała Wilczyńskiego, byłego Głównego Geologa Kraju) oraz raport Iwo Łosia koordynatora Kampanii Klimat i Energia, Greenpeace Polska pt.: "Koszty zewnętrzne produkcji energii elektrycznej z projektowanych elektrowni dla kompleksów złożowych węgla brunatnego Legnica i Gubin oraz sektora energetycznego w Polsce".
Jednak działacze z gmin Gubin i Brody na terenie których ma zostać zlokalizowana nowa kopalnia - Jacek Hadada Przewodniczący Stowarzyszenia " Na rzecz rozwoju ziemi gubińskie" oraz Adam Jaszewski Przewodniczący Stowarzyszenia " Zmieńmy Razem Gminę Brody", reprezentujący tamtejszych mieszkańców stwierdzają w specjalnym przesłaniu do ekologów uczestniczących w konferencji m.in.: ??martwi nas jednostronność Państwa opinii. Usiłujecie przedstawić stanowisko w sprawie skutków działalności kompleksów energetycznych ? twierdząc z góry, że ?węgiel brunatny jest paliwem bez przyszłości? czy mówiąc ?o kosztach zewnętrznych kompleksów energetycznych?. (?) Tymczasem od kilku lat pojawiacie się jedynie na terenie naszych gmin z różnymi akcjami antyinwestorskimi i usiłujecie straszyć spółką PGE Gubin, która chce wybudować kompleks energetyczny. Nie idą za tym żadne merytoryczne propozycje.?
Jacek Hadada i Adam Jaszewski podkreślają też, że ekolodzy traktują gminy instrumentalnie: ?.. gdyż dzięki działalności pseudoekologicznej można zarobić - poprzez otrzymywanie pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, unijnych grantów lub środków z fundacji, których zadaniem jest dekarbonizacja polskiej gospodarki. Zarabiacie Państwo na naszych mieszkańcach i taka jest rzeczywista motywacja Waszej działalności. Mówiąc tyle o energii odnawialnej, nie zrobiliście bowiem nic, aby taki inwestor się pojawił w naszych gminach na masową skalę. Nie chcemy być dalej ofiarami Waszych działań, z których wynika jedynie dalsza degradacja obu gmin.?