Australijsko-brytyjski koncern opublikował dziś wyniki za 2013 r. Skonsolidowane obroty wyniosły 51,17 mld dol. (+0,4 proc. rok do roku). EBITA zyskała 6,9 proc. i równa się 20,95 mld dol.

Firma obniżyła wydatki o 26 proc. do 12,9 mld dol. po zakończeniu pięciu projektów wydobywczych. W tym i przyszłym roku Rio Tinto planuje nakłady na poziomie co najmniej odpowiednio 11 mld dol. i 8 mld dol. Dług netto zmniejszył się do 18,1 mld dol. ( z 19,2 mld dol.). A wolne środki pieniężne zwiększyły się do 10,2 mld dol.

Rio Tinto pracuje w 20 krajach. Wydobywa rudę żelaza, miedź, węgiel, uran, diamenty i złoto. Rio Tinto uchodzi za jeden z liderów przejrzystego biznesu. Według Transparency International za 2012 r. był w pierwszej trójce obok Statoil i BHP Billiton (też koncern wydobywczy).

Zestawienie bazuje na trzech kryteriach: informacje o firmowych programach antykorupcyjnych (łapówki, udział szefów w działalności politycznej, ochrona pracowników przeciwstawiających się korupcji; wypłaty za przyśpieszenie procedur biurokratycznych); przejrzystość organizacji biznesu; dokładna sprawozdawczość na poziomie krajowym.