Satelitarna platforma spełniła wszystkie warunki, wstrzymujące transakcję: spłaciła zaciągnięte wcześniej zobowiązania sięgające blisko 2 mld zł (kredyt niepodporządkowany z 2011 roku oraz zabezpieczone obligacje niepodporządkowane), zawarła umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz wyemitował i przydzielił wspólnikom Metelemu nowe akcje po cenie emisyjnej 21,12 zł każda (razem 6,15 mld zł), które zostały dziś warunkowo zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Trafią do obrotu po rejestracji podwyższenia kapitału przez sąd.
Zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez wehikuły Zygmunta Solorza-Żaka i Heronima Ruty, nie będą one handlować papierami przez trzy lata.
Tym samym Cyfrowy Polsat jest od dziś właścicielem Polkomtela, operatora sieci Plus.
- Cieszę się, że udało się w tak sprawny i efektywny sposób przeprowadzić tę transakcję. Jestem dumny, gdyż Cyfrowy Polsat staje się w ten sposób największą prywatną firmą w Polsce, zbudowaną od podstaw dzięki polskiemu, rodzimemu kapitałowi. Cyfrowy Polsat wraz z Polkomtelem jest liderem na polskim rynku medialno-telekomunikacyjnym i jestem przekonany, że połączony potencjał obydwu podmiotów pozwoli im tę pozycję umocnić. Dodatkowym powodem do satysfakcji jest dla mnie nasze partnerstwo w tej transakcji z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, którego zaangażowanie stanowi istotne potwierdzenie słuszności naszej strategii i sposobu jej realizacji – brzmi wypowiedź Zygmunt Solorza-Żaka, założyciela i przewodniczącego rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu.
Środki na spłatę zadłużenia Cyfrowego Polsatu pochodziły z umowy kredytu zawartej przez Cyfrowy Polsat 11 kwietnia br. z konsorcjum banków polskich i zagranicznych na czele z ING Bank Śląski S.A., PKO Bank Polski S.A. oraz Société Générale Corporate&Investment Banking. Nowe warunki finansowania przyczyniły, zdaniem zarządu Cyfrowego Polsatu, do podniesienia ratingu dla spółki przez S&P's.