Chiny stały się strategicznym partnerem UE w Azji, z którym stosunki – zarówno polityczne, jak i gospodarcze – rozwijają się błyskawicznie, a deficyt UE w handlu z Pekinem spada. Kraje afrykańskie dysponują dużymi możliwościami inwestycyjnymi, mimo zapóźnienia gospodarczego, zaś Pakistan tworzy środowisko dla inwestycji zagranicznych; także i firm polskich.
Dla Unii Europejskiej stosunki z Chinami stanowią jeden z najistotniejszych obszarów wspólnej polityki zagranicznej. Było to widoczne w czasie roboczej wizyty prezydenta ChRL, Xi Jinpinga w Brukseli 31 marca – 1 kwietnia br., w trakcie której spotkał się on z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Ogłoszony po tych spotkaniach komunikat nie pozostawiał wątpliwości, iż UE rozszerza znacznie stosunki z Chinami, powoli stającymi się strategicznym partnerem UE w Azji. I tak Państwo Środka będzie współdziałać z Unią Europejską w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz w rozmowach dotyczących irańskiego programu atomowego, co oznacza pośrednictwo w rozmowach z Iranem i Koreą Północną. Chiny staną się też stroną w rozmowach dotyczących „bezpieczeństwa i stabilności" w Azji Południowo-Wschodniej.
Unia zaczyna także współdziałać z Chinami na polu militarnym. Od 2011 roku Marynarka Wojenna tego kraju eskortuje statki z pomocą Światowego Programu Żywnościowego w Zatoce Adeńskiej. 20 marca br. odbyły się w tym rejonie ćwiczenia osłony statków i przeciwdziałania atakom pirackim, w których MW Chin brała czynny udział; jej okręty będą też współdziałać w operacji NATO przeciw piratom somalijskim – ATALANTA. Co ciekawe, Chiny obiecały także udział swoich sił zbrojnych - prawdopodobnie jednostek komandosów - w operacji przeciw bojówkom Al-Kaidy w Mali prowadzonej pod flagą Unii Europejskiej.
Unia powołała też stałą platformę konsultacyjną ?– EU–China Dialogue on Middle East and North Africa dotyczącą obszarów, na których interesy państw UE i Chin bywały dotąd rozbieżne.
Handel jest najważniejszy
Jednak podstawową kwestią we współpracy Unii z Chinami jest wymiana handlowa. W 2013 roku obroty UE–Chiny sięgały 1 mld euro dziennie, przy czym w całym 2013 roku wyniosły 428,1 mld euro. Unijny deficyt w wymianie handlowej z Państwem Środka stopniowo spada ?– wyniósł on 131,8 mld euro w ubr.; o 10,7 proc. mniej niż w 2012 roku. Eksport państw Unii Europejskiej do Chin obejmuje przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego, głównie obrabiarki numeryczne i sprzęt dla przedsiębiorstw, maszyny budowlane i ciężki sprzęt wyspecjalizowany (np. do pracy w terenie górskim), ciężkie ciągniki siodłowe, samochody, samoloty i śmigłowce oraz wyroby przemysłu chemicznego. W przypadku eksportu chińskiego do UE największy deficyt w wymianie handlowej generuje ogromna sprzedaż sprzętu teleinformatycznego, elektroniki i wyposażenia biur, sprzętu oświetleniowego oraz odzieży i obuwia.