Minister dodał, że pracownicy KW mogą skorzystać m.in. z programu przejść na wcześniejsze emerytury bądź skorzystać z programu dobrowolnych odejść i uzyskać odprawy w wysokości 24 miesięcznych pensji.
Karpiński podkreślił, że ratowanie polskiego górnictwa jest w interesie państwa, bo kopalnie węgla kamiennego są elementem bezpieczeństwa energetycznego państwa.
Minister skarbu ocenił, że problemy finansowe KW są związane m.in. ze spadającymi od 2008 roku cenami węgla na światowych rynkach. Jak podał, ceny te spadły o ok. 50 proc. "To jeden z najistotniejszych problemów nie tylko w Kompanii Węglowej. Jego zdaniem właśnie z tego powodu tak "radykalnie" pogorszyły się wyniki spółki.
Minister ocenił, że parlament podjął pracę nad ustawą dotyczącą restrukturyzacji górnictwa, by możliwa do zrealizowania była dozwolona pomoc publiczna dla kopalni. "Stąd szybka ścieżka procedowania" - przekonywał Karpiński. Dodał, że chodziło o to, by ustawa uchwalona we wrześniu 2007 roku została szybko znowelizowana i "by możliwości która ona daje, zrealizowania pomocy publicznej zgodnie z unijnymi przepisami, były możliwe do zaaplikowania w ramach tego programu.
Kosiniak-Kamysz: plan naprawczy górnictwa ma ochronić miejsca pracy
Podstawowy cel planu naprawczego dla Kompanii Węglowej to ochrona miejsc pracy - zapewniał podczas środowej konferencji prasowej minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.