Polskie firmy marnują wzrost gospodarczy

Największe polskie firmy ryzykują zaprzepaszczenie wzrostu gospodarczego ostatniej dekady, rezygnując z inwestycji badawczo rozwojowych - uważa Herbert Wirth, prezes KGHM.

Aktualizacja: 23.03.2015 18:08 Publikacja: 23.03.2015 18:02

Prezes Wirth ostrzega przed zaprzepaszczeniem sukcesów ostatniej dekady

Prezes Wirth ostrzega przed zaprzepaszczeniem sukcesów ostatniej dekady

Foto: Fotorzepa/Jakub Ostałowski

W rozmowie z Financial Times prezes Wirth powiedział, że polskie firmy mają tylko 5 lat na wymyślenie i wprowadzenie w życie nowatorskich rozwiązań i technologii, dzięki którym będą w stanie konkurować ze światowymi koncernami.

- Dziś, dzięki wsparciu pieniędzy z UE, mamy pięć lat na wymyślenie innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie produktów. Nie zdajemy sobie sprawy, że ta szansa przepadnie nam po 2020 roku - ostrzega prezes KGHM.

"Financial Times" przypomina, że polska gospodarka w ciągu ostatnich 10 lat zanotowała najwyższy wzrost spośród wszystkich państw UE, unikając tym samym recesji gospodarczej po kryzysie finansowym. Gazeta zwraca jednak uwagę, że polskie koncerny państwowe oraz prywatne ociągają się z inwestycjami w rozwój i badania.

Według wskaźników zaledwie 0,9 proc. naszego PKB jest przeznaczane na badania i rozwój - to najmniej spośród wszystkich większych gospodarek UE. To też dużo poniżej 2-proc. średniej unijnej. Dwie trzecie tej niewielkiej sumy pochodzi z zasobów firm państwowych  a mniej niż jedna trzecia z firm będących własnością prywatną.

Jak podkreśla prezes Herbert Wirth taka sytuacja może doprowadzić do tego, że polskie firmy i polska gospodarka za kilka lat nie będą w stanie konkurować z bardziej zaawansowanymi technologicznie gospodarkami, np. niemiecką czy amerykańską.

- Badania i rozwój powinny być priorytetem - uważa Herbert Wirth, dodając, że mogą nam w tym pomóc fundusze unijne, które jednak po 2020 roku znacznie się zmniejszą. Obecnie, jak przypomina "FT", Polska jest największym beneficjentem unijnego wsparcia z suma 14 mld euro rocznie.

Wzrost gospodarczy naszego kraju nie może dłużej opierać się na niskich kosztach produkcji i pracy - cytuje "FT" prezesa KGHM. Gazeta cytuje też analityków, którzy wskazują, że polski rynek się zmienia, tak jak zmieniają się koszty produkcji i pracy.

- Polska wyraźnie przechodzi do kategorii krajów o średnich dochodów - uważa Tilman Seibert z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dodając, że polskie firmy muszą teraz położyć większy nacisk na innowacyjność we wszystkich sektorach gospodarki. - Wciąż jeszcze robi się w tym zakresie za mało - podkreśla Seibert.

Biznes
Podejrzana decyzja Kremla o awariach tydzień przed wysadzeniem tamy na Ukrainie
Biznes
Na Allegro, Vinted, Amazon i OLX ruszają podatkowe łowy resortu finansów
Biznes
Odwołany szef informacji TVP znalazł nową posadę. W PAŻP
Biznes
Chcą podbić cenę ropy. Saudowie zaskoczyli inwestorów
Biznes
Polskę zalewa groźna fala ataków hakerskich
Biznes
Pride Month problemem dla firm? Prawicowe bojkoty mogą być skuteczne