Na razie takie działania oddolne podjęły dwie z nich: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) i Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). W pierwszym etapie – do jesieni tego roku - zostanie opracowana analiza wykazująca niezbędność podjęcia działań rządu i samorządów w tym zakresie. Będzie to swoista mapa drogowa, która stać się może rekomendacją dla rządu i parlamentu do opracowania „Krajowego Planu Rozwoju Ciepła z OZE do 2030 roku" w miejsce tego funkcjonującego do 2020 r.
Analizę przygotuje konsorcjum firm i organizacji na czele z Instytutem Energetyki Odnawialnej. - Idea stworzenia oddzielnej ustawy wspierającej źródła ciepła z odnawialnych źródeł zrodziła się rok temu. Pomysł wynika bezpośrednio z faktu, iż uchwalonej ustawie o OZE pomocą objęto tylko źródła prądotwórcze. Z kolei ciepło wspierane jest w sposób akcyjny poprzez występujące tylko w niektórych regionach dopłaty, a nie systemowo - zwraca uwagę Aneta Więcka z IEO.
Jak zaznacza opracowania zostaną następnie przekazane na ręce przedstawicieli zarówno resortu gospodarki jak i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Na razie konsorcjum zaprasza do współpracy wszystkie zainteresowane organizacje w charakterze partnerów.
Przypomnijmy, że MG w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych wskazuje iż ciepło i chłód stanowi 58 proc. zużytej energii finalnej w Polsce (podczas gdy energia elektryczna tylko 20 proc.) i daje największy potencjał w oszczędzaniu energii, redukcji dwutlenku węgla i rozwoju OZE.