Reklama
Rozwiń

Inicjatywa oddolna ciepłowników

Stworzenie oddzielnego projektu ustawy wspierającej ciepło z odnawialnych źródeł energii ma być efektem prac organizacji związanych z tym rynkiem.

Publikacja: 15.06.2015 21:00

Inicjatywa oddolna ciepłowników

Foto: Bloomberg

Na razie takie działania oddolne podjęły dwie z nich: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) i Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). W pierwszym etapie – do jesieni tego roku – zostanie opracowana analiza wykazująca niezbędność podjęcia działań rządu i samorządów w tym zakresie.

Będzie to swoista mapa drogowa, która stać się może rekomendacją dla rządu i parlamentu do opracowania „Krajowego planu rozwoju ciepła z OZE do 2030 roku" w miejsce tego funkcjonującego do 2020 r.

Analizę przygotuje konsorcjum firm i organizacji na czele z Instytutem Energetyki Odnawialnej. – Idea stworzenia oddzielnej ustawy wspierającej źródła ciepła z odnawialnych źródeł zrodziła się rok temu. Pomysł wynika bezpośrednio z faktu, że w uchwalonej ustawie o OZE pomocą objęto tylko źródła prądotwórcze. Z kolei ciepło wspierane jest w sposób akcyjny poprzez występujące tylko w niektórychre gionach dopłaty, a nie systemowo, zwraca uwagę Aneta Więcka z IEO.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Gospodarki w krajowym planie działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych wskazuje, iż ciepło i chłód stanowi 58 proc. zużytej energii finalnej w Polsce (podczas gdy energia elektryczna tylko 20 proc.) i daje największy potencjał w oszczędzaniu energii, redukcji dwutlenku węgla i rozwoju OZE.

Z kolei dziś ponad 70 proc. z ok. 5,5 mln istniejących budynków jednorodzinnych w naszym kraju ogrzewanych jest kotłami na węgiel, które przyczyniają się do tzw. niskiej emisji.

Od szczegółów zależy, czy oddolna inicjatywa zderzy się z interesami dużych firm energetycznych.

Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, przyznaje, że nie zna na razie założeń tego pomysłu. Zaznacza jednak, że może ją poprzeć pod jednym warunkiem. – Chodzi o to, by zielone ciepło nie wypierało ciepła systemowego z bardziej efektywnych źródeł, np. kogeneracyjnych (czyli wytwarzających jednocześnie prąd i ciepło red.) – tłumaczy Szymczak. Szef IGCP uważa, że jest miejsce na ciepło z OZE np. w domkach jednorodzinnych, do których doprowadzenie sieci nie jest uzasadnione ekonomicznie.

Biznes
Revolut zrobi rewolucję na polskim rynku komórkowym? Sprawdzamy
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec