Francuskiemu koncernowi nie udało się odzyskać zaufania chińskich konsumentów po skandalu z rzekomo zatrutym bakteriami mlekiem w proszku.

Dumex był najważniejszą chińska spółką Danone. Koncern poinformował, że sprzedaje ją chińskiemu partnerowi Yashili. Nie podano ceny transakcji.

Danone, największy światowy producent jogurtów, nie zamierza się jednak wycofać z Chin i zamierza bardziej inwestować w rozbudowę swojego koncernu mlecznego w Chinach - Mengniu.

Analitycy wskazują, że do sprzedaży Dumex mogła się także dołożyć mocna konkurencja na chińskim rynku mleka dla niemowląt, który wart jest w sumie 20 mld dol. rocznie.

W 2013 r. Dumex znalazł się w centrum skandalu z zanieczyszczonym bakteriami mlekiem dla niemowląt. Danone zdecydował wtedy o wycofaniu z chińskiego rynku całej partii mleka w proszku. Mleko zniknęło także z innych azjatyckich rynków. Po kilku tygodniach okazało się, że był to fałszywy alarm. Jednak zaufanie chińskich konsumentów do mleka Dumex zostało mocno nadszarpnięte.

W 2008 r. skażone melaminą mleko spowodowało w Chinach śmierć co najmniej sześciorga dzieci. Zniszczyło to reputację krajowych producentów i umożliwiło firmom zagranicznym zwiększenie udziału w chińskim rynku, mi.n. Danone.