Wokół nowej fabryki w Szczecinie powstanie klaster firm sektora offshore

Finał wielkiej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. W poniedziałek na wyspie Gryfia w Szczecinie rusza fabryka morskich wież wiatrowych.

Aktualizacja: 11.10.2015 22:30 Publikacja: 11.10.2015 22:00

Wokół nowej fabryki w Szczecinie powstanie klaster firm sektora offshore

Foto: 123RF

Fabryka Bilfinger MARS Offshore (BMO), w której udziały ma MS TFI należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), zacznie teraz produkcję testową. Ale jeszcze w październiku będzie już produkować fundamenty o wadze 700–900 ton oraz konstrukcje stalowe dla pierwszego odbiorcy: firmy Dong Energy – globalnego lidera w morskiej energetyce wiatrowej. Wartość kontraktu, który będzie realizowany do końca przyszłego roku, liczona jest w dziesiątkach milionów euro.

Wart ponad 500 mln zł zakład BMO zatrudni nawet pół tysiąca osób i docelowo będzie wytwarzał do 80 fundamentów rocznie przy użyciu innowacyjnych technologii produkcji seryjnej. Pozwolą one na zwiększenie produkcji i oszczędność kosztów przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości i standardów bezpieczeństwa. Według Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa PGZ, fabryka może być początkiem budowy nowoczesnego klastra firm offshore.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
KGHM ma szanse na więcej
Biznes
Tajemniczy wzrost kursu Allegro na giełdzie. Co dalej?
Biznes
Jaka będzie przyszłość rolnictwa?
Biznes
Włodzimierz Schmidt, prezes IAB Polska: Za sprawą AI wszyscy wchodzimy w nową erę
Biznes
Jest nowa szefowa PARP. "Agencja trafia w najlepsze ręce"
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?