SFO oskarżył o to we wrześniu 2013 japońskiego producenta sprzętu optycznego i endoskopów oraz jego brytyjską filię Gyrus produkującą sprzęt medyczny, ale nie wystąpił z oskarżeniami wobec osób, bo Japonia nie uznaje ekstradycji swych obywateli.
W 2011 r. doszło do skandalu z księgowaniem na sumę 1,7 mld dolarów w Olympusie, gdy ówczesny prezes, Brytyjczyk James Woodford zaalarmował prokuraturę i środki przekazu o dziwnych płatnościach. Gdy zadawał kłopotliwe pytania dotyczące księgowania tych operacji, został zwolniony z pracy. W związku ze skandalem i śledztwem prowadzonym na świecie kierownictwo Olympusa podało się do dymisji, a trzej byli członkowie władz i sama firma przyznali się w Japonii do winy ukrywania operacji finansowych.
Londyński sąd apelacyjny orzekł w lutym, że „angielskie prawo nie uznaje za przestępstwo karne wprowadzania w błąd audytorów przez kontrolowaną firmę", więc urząd SFO zrezygnował z przedstawienia dowodów w tej sprawie, a obecnie uchylił ograniczenia w informowaniu o tum. Werdykt sądu jest ciosem dla SFO, który pod kierownictwem Davida Greena dążył do wykorzystania prawa do karania więcej firm.
Olympus kupił Gyrusa w 2008 r. za 2 mld dolarów, a później odpisał wartość tego zakupu, podobnie jak innych. Kupno było częścią planu ukrycia strat inwestycyjnych ponoszonych od lat. Sony kupił w 2012 r. 11,5 proc. udziałów w Olympusie zapewniając tej ostatniej firmie bardzo potrzebny świeży kapitał. W kwietniu zmniejszył jednak swój udział o połowę na sfinansowanie swej restrukturyzacji.