Wakacje Europejczyków. Podobne do naszych, ale jest sporo różnic

Polskie wakacje nie odbiegają aż tak mocno od tego jak letnie urlopy spędzają mieszkańcy innych krajów Europy. Mamy podobne upodobania. Nasze wakacje trwają mniej więcej tyle samo. Różnice wynikają najpewniej z zasobności portfeli. Swoje robi pogoda.

Publikacja: 09.06.2024 12:26

Polskie wakacje nie odbiegają od tego jak letnie urlopy spędzają mieszkańcy innych krajów Europy

Polskie wakacje nie odbiegają od tego jak letnie urlopy spędzają mieszkańcy innych krajów Europy

Foto: Adobe Stock

Autorzy badania Holiday Barometer 2024 zrealizowanego przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance zapytali nie tylko o plany wakacyjne Polaków, ale też 20 innych krajów. Ciekawie wypada zestawienie naszych planów z tym jak wyglądają one w innych krajach Europy.

Czytaj więcej

Tak Polacy spędzą wakacje. Pojawił się nowy, zaskakujący trend

Dwa tygodnie, raczej nad morzem

Okazuje się więc, że nasze dwa tygodnie urlopu letniego (tyle średnio planujemy nań przeznaczyć) idealnie odpowiadają średniej europejskiej. Minimalnie krócej odpoczywać będą mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Portugalii i Włoch. Ciut dłużej Szwajcarzy i Francuzi. Różnice sięgają jednego, góra dwóch dni.

Także cele letnich wyjazdów są zbliżone. Większość Europejczyków wybiera się nad morze. I znów nasze 65 proc. niemal idealnie odpowiada średniej europejskiej, która wynosi 64 proc. Częściej od nas jeżdżą tam Niemcy (68 proc.), Austriacy (66 proc.) i Włosi (72 proc.). Rzadziej m.in. Brytyjczycy (60 proc.) i Belgowie (58 proc.). Nieco częściej niż mieszkańcy innych krajów wybieramy się w czasie urlopu w góry (32 proc.). Najbliżej nas są Czesi (29 proc.). Średnia europejska to 22 proc., a poniżej tego poziomu wskazań są m.in. Brytyjczycy (18 proc.), Belgowie (19 proc.) i przede wszystkim Portugalczycy (14 proc.).

Czytaj więcej

Blokada użycia karty poza Polską. Ochrona przed oszustami

Częściej niż Polacy (48 proc.) Europejczycy na miejsce pobytu wakacyjnego wybierają hotele (50 proc.). Najwyraźniej w górę odstają tu od nas Niemcy (55 proc.), Szwajcarzy (56 proc.), Hiszpanie (57 proc.) i Austriacy (63 proc.). Rzadziej od nas do hoteli jeżdżą Portugalczycy (46 proc.), Włosi (44 proc.) i – co może trochę zaskakiwać – Francuzi (31 proc.). Ci ostatni wyraźnie częściej niż Polacy wynajmują domy i mieszkania i jeżdżą na kempingi.

Z rodziną. Tylko ta inflacja…

Większość Europejczyków preferuje wakacje rodzinne, choć szczególnie często tę formę spędzania wakacji wybierają Hiszpanie, Portugalczycy, no i Polacy (po 87 proc. wskazań). Mieszkańcy naszego kontynentu na wakacje dojeżdżają przy tym własnym samochodem (49 proc.). Szczególnie często ten środek transportu wybierają Francuzi (62 proc.), Portugalczycy (55 proc.) i Czesi (54 proc.). Samolotem na urlop wybiera się 44 proc. badanych Europejczyków. Tu w czubie są Brytyjczycy (59 proc.) i Szwajcarzy (57 proc.). Łączenia urlopu z pracą nie wyobraża sobie najwięcej Czechów (82 proc.), Francuzów i Austriaków (po 80 proc.). Średnia europejska w tym przypadku to 73 proc. 

Czytaj więcej

Albania, czyli powrót do przeszłości. Ostatni taki kraj w Europie

Ciekawe są też dane o tym co w kontekście wakacji psuje nam nastroje. W całej Europie, tak jak w Polsce, jest to przede wszystkim inflacja i drożyzna. Ten powód wskazało aż 70 proc. badanych mieszkańców naszego kontynentu. Najbardziej doskwiera to na południu Europy, w Portugalii (87 proc.), we Włoszech (79 proc.) i w Hiszpanii (77 proc.), gdzie inflacja była przecież wyraźnie niższa niż w Polsce.

Autorzy badania Holiday Barometer 2024 zrealizowanego przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance zapytali nie tylko o plany wakacyjne Polaków, ale też 20 innych krajów. Ciekawie wypada zestawienie naszych planów z tym jak wyglądają one w innych krajach Europy.

Dwa tygodnie, raczej nad morzem

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Rynek mocy do przeglądu, a elastyczność pilnie poszukiwana
Biznes
"Przerażające" wyniki badań uczciwości w firmach
Biznes
"Cwaniactwo zaczęło być trendy". Spadły standardy uczciwości w polskich firmach
Biznes
Polskie firmy duszone kosztami. Lista problemów
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Biznes
Lego i Nike można nadal kupić w Rosji. Chciwość nie ma granic
Biznes
Przyszłość prawa w świecie transformacji biznesu – relacja z Forum Legal Transformation 2024