Niemiecki koncern zbuduje fabryki pocisków na Ukrainie i Litwie. Ruszają prace

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall planuje uruchomić na Ukrainie co najmniej cztery fabryki broni. Pod pierwszą ruszają prace przygotowawcze. Lokalizacja pozostaje tajemnicą. Zakłady mają produkować amunicję, sprzęt wojskowy, proch strzelniczy i systemy przeciwlotnicze.

Publikacja: 14.03.2024 19:51

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: PAP/EPA/Bo Amstrup

„Ukraina jest obecnie dla nas ważnym partnerem, widzimy tam potencjał w wysokości od dwóch do trzech miliardów euro rocznie” – powiedział Armin Papperger, prezes zarządu Rheinmetall dla francuskiej gazety Le Monde.

W publikacji zauważono, że łączne obroty grupy z Düsseldorfu, producenta m.in. czołgu Leopard 2, sięgnęły w 2023 roku 7,2 miliarda euro, a w tym roku mają przekroczyć 10 miliardów euro. W połowie lutego największy niemiecki producent sprzętu wojskowego ogłosił zawarcie porozumienia z ukraińską firmą na produkcję na Ukrainie 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich, które Ukrainie są niezbędne w wojnie z rosyjskim agresorem.

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha łączy dwa banki objęte sankcjami Zachodu

Ta fabryka, dla której wkrótce zostaną wykonane prace przygotowawcze w nieupublicznionym miejscu, będzie kopią fabryki amunicji, którą Rheinemetall buduje obecnie w swoim historycznym miejscu w północnych Niemczech, w Unterlüss. Wkrótce fabryka niemieckiej grupy pojawi się także na Litwie.

Gdzie inwestują Niemcy?

Według Pappergera we wszystkich swoich zakładach Rheinmetall spodziewa się w perspektywie średnioterminowej całkowitej produkcji na poziomie 1,1 miliona pocisków kal. 155 mm rocznie, co wzmocni jego pozycję światowego lidera w tej dziedzinie.

„Oczekuje się, że grupa będzie produkować już w tym roku 0,5 mln pocisków, a 700 tysięcy pocisków w 2025 r. Przed rosyjską inwazją na Ukrainę Rheinmetall produkował zaledwie 700 tys. sztuk rocznie” – pisze le Monde.

Ukraina to nie jedyny kierunek inwestycyjny niemieckiej grupy. W Hiszpanii Rheinmetall wyprodukuje rakiety podobne do amerykańskich HIMARS. Szczegóły techniczne nowych rakiet pozostają tajemnicą. Według Infodefensy rakiety o zasięgu do 300 km powinny powstać w zakładach w Hiszpanii w latach 2024–2027. Nie ujawniono nie tylko liczby rakiet, które Rheinmetall Expal Munitions powinna wyprodukować w ciągu najbliższych kilku lat, ale także ich rodzaju.

Biznes
Niemcy: Europa jest otwarta na chińskie samochody, ale nie za wszelką cenę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Firmy coraz więcej pieniędzy wydają na krajowy sport. Będzie rekord?
Biznes
Poczta Polska dostanie wielki przelew z budżetu państwa
Biznes
Igor Klaja, prezes 4F: Budujemy polskiego Adidasa
Biznes
Ofensywa marketingowa Nike przed olimpiadą