Pogoda nie odpuszcza Rosji. Stanął eksport ropy i metali

Sztormy, 7-metrowe fale, zalane miejscowości, metrowe zaspy śniegu w Moskwie, cyklon, 2,5 mln ludzi bez prądu, ogrzewania, wody, to niektóre skutki załamania pogody w Rosji. Całkowicie stanął eksport ropy i metali z portów nad Morzem Czarnym.

Publikacja: 28.11.2023 12:14

Czarnomorski kurort Soczi podczas sztormu

Czarnomorski kurort Soczi podczas sztormu

Foto: AFP

Koncern Transnieft i Konsorcjum ds. Rurociągów Kaspijskich (CPC) poinformowały, że od poniedziałku wstrzymały dostawy ropy z terminalu w Noworosyjsku z powodu sztormu na Morzu Czarnym.

"W takich warunkach przeładunek ropy i metali na statki jest zdecydowanie ryzykowny. Ich dostawy nie będą też mogły być w najbliższych dniach przekierowane ich do innych portów - jest to kosztowne, ryzykowne i może wymagać czasu. Poza tym wciąż musimy negocjować z przewoźnikami, którzy zgodzą się np. na dostawę ropy z Noworosyjska do Petersburga” – dodaje Leonid Chazanow ekspert ds energetyki w wypowiedzi dla agencji RIA Nowosti.

Czytaj więcej

Armagedon nad Rosją: burze, huragany i czarna zamieć

Rynki jeszcze nie odczuwają skutków burz i sztormów przechodzących na Rosją. Ale pogoda nie odpuszcza. Ruch na Moście Krymskim jest od rana wstrzymany. Na okupowany przez Rosję półwysep w poniedziałek dotarł cyklon. Fale sięgały 7 m. Zalała część miejscowości. Opady i wiatr uszkodziły elektrownie, gazociągi, a także zalały drogi. Rosjanie przyznają, że region doświadczył „konkretnego Armagedonu”. Okupacyjne władze wprowadziły na Krymie stan klęski żywiołowej. Synoptycy ostrzegają, że cyklon przemieszcza się teraz nad europejską część Rosji.

Na Krymie ogłoszono ostrzeżenie przed sztormem

We wtorek 28 listopada na Krymie ponownie ogłoszono ostrzeżenie przed sztormem i huraganowym wiatrem o sile od 150 km/h. Od wtorkowego poranka Moskwa tonie w zwałach śniegu, którego w poniedziałek napadało 40 proc. średniej miesięcznej. Na południu i w centrum Rosji do odśnieżania autostrad wykorzystuje się ponad 10 tysięcy robotników drogowych i 7,8 tys. jednostek specjalnego sprzętu.

Sewastopol po sztormie

Sewastopol po sztormie

AFP

Na razie globalne rynki nie reagują na rosyjskie problemy pogodowe. Jeżeli jednak sytuacja utrzyma się dłużej, to nie pozostanie bez wpływu na ceny ropy, paliw i metali na świecie. Terminal w Noworosyjsku to dla objętej sankcjami Rosji główne okno eksportowe. A chętnych do łamania sankcji nie brakuje. Caspian Pipeline Consortium (CPC) poinformowało wczoraj, że terminal w Noworosyjsku obsłużył w tym roku 527 tankowców, czyli o 66 jednostek więcej niż w roku ubiegłym. Dynamika wzrostu wyniosła prawie 13 proc.

„Obecne wielkości transportu ropy w systemie CPC znacznie przewyższają te z ubiegłego roku. Od początku roku do 24 listopada 2023 r. wysłano na eksport prawie 57,5 ​​mln ton ropy, podczas gdy w tym samym dniu ubiegłego roku przeładowano nieco ponad 51 mln ton ton” – podała spółka w oświadczeniu.

Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?