Powyborcza szansa dla wielu branż i firm z GPW

Nadchodząca zmiana rządu oznacza lepsze perspektywy dla części firm z GPW. Na które z nich zwracają uwagę analitycy?

Publikacja: 23.10.2023 03:00

Zmiana władzy to przede wszystkim szansa na poprawę wycen spółek Skarbu Państwa, które grają ogromną

Zmiana władzy to przede wszystkim szansa na poprawę wycen spółek Skarbu Państwa, które grają ogromną rolę na warszawskim parkiecie

Foto: Mirosław Stelmach/Fotorzepa

Bardzo prawdopodobna zmiana władzy w Polsce na bardziej proeuropejską i prorynkową to korzystny scenariusz dla inwestorów z warszawskiej giełdy. Reakcja rynku podczas pierwszej sesji po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów była wymowna. Inwestorzy wyraźnie odetchnęli z ulgą. Analitycy dostrzegają szanse dla wielu branż reprezentowanych na GPW.

Czytaj więcej

Wiesław Rozłucki: Wynik wyborów daje wielką nadzieję na odpartyjnienie spółek państwowych

Mniej polityki

Zmiana władzy to przede wszystkim szansa na poprawę wycen spółek Skarbu Państwa, które grają ogromną rolę na warszawskim parkiecie. Kluczem będzie uwolnienie ich od wpływu polityki, która mocno ciążyła ich notowaniom w poprzednich latach. – Zmiana władzy daje szansę na odpolitycznienie spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, czyli np. banków, spółek energetycznych czy wydobywczych. Inwestorzy bardzo często dostrzegają złe zarządzanie tymi spółkami, przez co unikają ich w inwestycjach. Jest szansa na poprawę zarządzania tych firm, a także poważniejsze traktowanie akcjonariuszy mniejszościowych. Warto jednak pamiętać, że na zauważalne zmiany przyjdzie nam poczekać przynajmniej kilka miesięcy, jak nie kwartałów – zauważa Konrad Ogrodowicz, zarządzający funduszami Superfund TFI.

Jerzy Nikorowski, dyrektor BM BNP Paribas, zwraca uwagę, że spółki z branży bankowej, paliwowej i energetycznej od kilku lat są notowane z mocnym dyskontem względem analogicznych spółek zagranicznych mimo sprzyjającego otoczenia zewnętrznego. – Jak pokazały pierwsze sesje, inwestorzy liczą na stopniowy powrót do możliwości oceny tych spółek na podstawie fundamentów biznesowych, bez ryzyka regulacyjnego czy politycznego. Kolejnym dość istotnym elementem jest szansa na większą przewidywalność, a przez to i wiarygodność w oczach zagranicznych inwestorów polityki monetarnej, co ma niebagatelne znaczenie dla notowań złotego i polskich obligacji skarbowych. Zyskują na tym importerzy, spółki turystyczne oraz finansowe, posiadające portfel inwestycyjny z obligacji – mówi Nikorowski.

Z punktu widzenia perspektyw warszawskiej giełdy kluczowa może być zmiana nastawienia do sektora bankowego. – Inwestorzy zareagowali bardzo optymistycznie na wstępne wyniki wyborów i jest to niezmiernie ważne dla koniunktury na całej GPW w średnim horyzoncie. W przypadku banków nie chodzi tylko o perspektywę zmiany komunikacji RPP z rynkiem (czyli tego, w jaki sposób Rada będzie walczyć z inflacją). Przede wszystkim należy pamiętać, że podmioty zgrupowane w WIG-banki w ostatnich latach zostały obciążone wieloma dodatkowymi daninami i dotychczasowe projekcje strumieni dywidend z banków były obarczone bardzo dużym ryzykiem błędu. Teraz najwyraźniej rynek ocenia, że rysuje się perspektywa odczuwalnej zmiany podejścia do tego sektora – wskazuje Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz DM BDM.

Więcej inwestycji

Kluczową sprawą dla poprawy perspektyw niektórych branż może być uwolnienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. – W przypadku zmiany władzy najpewniej łatwiej będzie Polsce je uzyskać. Beneficjentów tutaj szukałbym w szczególności w gronie małych i średnich podmiotów z branży IT, mogących odpowiadać za realizację transformacji cyfrowej, jak również szeregu spółek przemysłowych i budowlanych, realizujących inwestycje infrastrukturalne oraz cele klimatyczne – wylicza Kamil Hajdamowicz, menedżer ds. ryzyka produktów inwestycyjnych w Santander Bank Polska.

Konrad Ogrodowicz wśród największych beneficjentów upatruje sektor budowlany. – Zmiana władzy może przede wszystkim poprawić postrzeganie Polski w UE, co wpłynie na poprawę perspektyw dla pozyskania nowych funduszy unijnych. Ponadto możliwy jest wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zyskać mogłyby na tym przede wszystkim spółki budowlane, np. Budimex, Mirbud, ZUE, Elektrotim i Torpol – wylicza.

Na lepsze warunki do rozwoju biznesu mogą także liczyć spółki handlu detalicznego, a to za sprawą likwidacji zakazu handlu w niedzielę, co zapowiadały partie, które będą tworzyć nowy rząd.

Bardzo prawdopodobna zmiana władzy w Polsce na bardziej proeuropejską i prorynkową to korzystny scenariusz dla inwestorów z warszawskiej giełdy. Reakcja rynku podczas pierwszej sesji po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów była wymowna. Inwestorzy wyraźnie odetchnęli z ulgą. Analitycy dostrzegają szanse dla wielu branż reprezentowanych na GPW.

Mniej polityki

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Chcemy poprawiać dobrostan pracowników
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Materiał Partnera
NIS2 a praktyczna poprawa bezpieczeństwa ICT/OT
Biznes
Przewodniczący EKES: Obok Zielonego Ładu Europa potrzebuje ładu przemysłowego
Biznes
Trzy miesiące bez rządowego komitetu. CCC i inne polskie firmy czekają na gwarancje
Biznes
Miała być rosyjska elektronika zamiast zachodniej. Jest wielka porażka