Z wyliczeń analityków Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (KSE) wynika, że spółki z krajów, które Kreml uznaje za nieprzyjazne, odpowiadały w zeszłym roku za 18 mld USD spośród 20 mld USD zysków wypracowanych w Rosji przez firmy zagraniczne oraz za 199 mld USD spośród 217 mld USD przychodów takich firm.

- Te liczby mogły się znacząco zwiększyć od tamtego czasu, ale nie jest możliwym ocenienie jak bardzo, gdyż większość międzynarodowych biznesów działających w Rosji publikuje tylko roczne wyniki wypracowywane lokalnie - twierdzi Andrij Onoprienko, ekspert KSE.

Zachodnim spółkom działającym w Rosji trudno jest sięgnąć po wypracowywane tam zyski. Blokują im to restrykcyjne przepisy dotyczące kontroli przepływu kapitału. Uniemożliwiają one wypłatę dywidend inwestorom z krajów uznawanych przez rosyjskie władze za nieprzyjazne, czyli m.in. z państw UE, Wielkiej Brytanii oraz z USA. Teoretycznie władze mogą udzielić specjalnych pozwoleń na transfer dywidend za granicę, ale robią to bardzo rzadko.

- Dziesiątki miliardów dolarów utknęły w Rosji i nie ma sposobu, by je wyciągnąć - stwierdził w rozmowie z "Financial Timesem" anonimowy prezes dużej zagranicznej spółki robiącej interesy w Rosji.

Austriacki bank Raiffeisen, co prawda wypracował na rynku rosyjskim w 2022 r. aż 2,12 mld USD przychodu, ale przyznał, że nie ma dostępu do zysków uzyskiwanych w Rosji. Nie dokonał jednak odpisu na swoich rosyjskich aktywach. Niemiecka firma energetyczna Wintershall odpisała na swoich skonfiskowanych rosyjskich aktywach 7 mld euro. W lutym, podczas konferencji wynikowej, przyznała natomiast, że około 2 mld euro jej pieniędzy jest uwięzionych w Rosji z powodu restrykcji w przepływie kapitału. Amerykański koncern tytoniowy Philip Morris osiągnął w 2022 r. 775 mln USD przychodu na rynku rosyjskim. Nie wypłacił z niego jednak żadnej dywidendy.