EssilorLuxottica SA z siedzibą w Paryżu, największa na świecie firma produkująca okulary i oprawki optyczne, była „inicjatorem i głównym wykonawcą” zmowy cenowej na rynku amerykańskim. Przestępstwo polegało na zawarciu nielegalnego porozumienia między innymi z Frames for America Inc. i For Eyes Optical Co. oraz 20. innymi producentami luksusowych okularów.

Sprawa przeciwko EssilorLuxottica SA, nosi numer 23-cv-3626 i postępowanie będzie się toczyło przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych w Północnym Dystrykcie Kalifornii, czyli w San Francisco.

W skardze zarzuca się również, że EyeMed, spółka zależna EssilorLuxottica, zawarła nielegalne i łamiące zasady konkurencji umowy z tysiącami dostawców usług okulistycznych. W efekcie konsumenci zmuszani byli do kupowania drogich okularów produkowanych przez Ray-Bana, który jest światowym liderem w produkcji okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych. W ich umowie z EyeMed pojawił się zapis, że nie wolno im ujawniać jakichkolwiek warunków transakcji.

Dlaczego okulary Ray-Bana są takie drogie? Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze są liderem rynku, więc dyktuje warunki. Ale także ze sławy wynikającej z wprowadzenia na rynek innowacyjnego produktu „Anti Glare”, okularów bardzo lekkich w oprawce wykonanej z plastiku z charakterystycznymi zielonymi szkłami, które bez szkody dla jakości widzenia ograniczały szkodliwe działanie promieni słonecznych. Stąd właśnie nazwa „Ray-Ban”.