Kirgistan na celowniku Białego Domu. Będą sankcje za pomoc Rosji

Stany Zjednoczone przygotowują sankcje wobec Kirgistanu za pomoc w obchodzeniu antyrosyjskich restrykcji. Sankcje mogą zacząć działać już w tym tygodniu.

Publikacja: 19.07.2023 12:07

Biszkek, stolica Kirgistanu

Biszkek, stolica Kirgistanu

Foto: Bloomberg

Biały Dom chce „wywrzeć presję” na Kirgistan, aby zaprzestał handlu z Rosją, dowiedział się "The Washington Post" (WP), powołując się na dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych z planami administracji prezydenta Joe Bidena.

Czytaj więcej

Próby obchodzenia sankcji na Rosję coraz bardziej wyrafinowane

Chińskie drony dla Rosji przez Kirgistan

Według nich władze USA mogą rozpocząć działania już w tym tygodniu. „Kirgistan, choć niewielki w porównaniu z innymi krajami, jest przykładem tego, jak wszystkie czynniki jednocześnie odgrywają rolę w tworzeniu niedopuszczalnie sprzyjającego środowiska do unikania sankcji” – powiedziało jedno ze źródeł publikacji.

Kirgistan dostarcza rosyjskim firmom towary podwójnego zastosowania (cywilno-wojskowe), w tym chińskie drony. Obustronny handel eksplodował. Według WP, powołującego się na dokumenty handlowe, w lutym i marcu kirgiskie firmy kupowały dla Rosji objętą sankcjami elektronikę, w tym półprzewodniki i wzmacniacze napięcia z Chin i Korei Płd., wylicza rosyjska gazeta RBK.

Ambasada Kirgistanu w Waszyngtonie, w odpowiedzi na prośbę WP, oświadczyła, że ​​kierownictwo kraju jest zobowiązane do przestrzegania międzynarodowych zasad w walce z przemytem i innym nielegalnym handlem. Wzrost wymiany handlowej z Moskwą Kirgizi tłumaczą „ulepszeniami w elektronicznych systemach śledzenia przepływu towarów przez granice kraju”.

Ambasada przyznała, że były przypadki łamania sankcji, ale podkreśliła, że ​​krytycy nie wzięli pod uwagę „rzeczywistego kontekstu gospodarczego”: Rosja i Kirgistan są członkami EUG (Euro-Azjatycka Wspólnota Gospodarcza - twór stworzony przez Rosję z Białorusi, Kazachstanu, Armenii i Kirgistanu), a na terytorium Rosji pracuje ponad milion Kirgizów.

Czytaj więcej

Handlowy bilans Kremla wygląda fatalnie. Eksport i cła na potężnym minusie

Postsowiecki objazd euroazjatycki

W maju "Financial Times" napisał, że podczas tranzytu przez Rosję do miejsc docelowych w Armenii, w Kazachstanie i Kirgistanie zniknęły towary z Unii Europejskiej o wartości ponad 1 mld dol. Zdaniem przywódców UE produkty te mogły zostać wykorzystane do celów wojskowych lub wywiadowczych. To komponenty lotnicze, sprzęt optyczny, turbiny gazowe, systemy nadawcze itp.

"Wall Street Journal" napisał trzy dni później, że wiele byłych republik sowieckich stało się głównymi punktami przeładunku amerykańskich i europejskich chipów komputerowych, laserów i innych produktów podwójnego zastosowania przeznaczonych dla Rosji.

Według tej publikacji dostawy towarów z USA i UE do Armenii, Gruzji, Kirgistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu wzrosły w ubiegłym roku do 24,3 mld dol. z 14,6 mld dol. w 2021 r. Kraje te łącznie zwiększyły w ubiegłym roku eksport do Rosji o prawie połowę, do około 15 mld dol. Analitycy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) nazwali tę drogę „euroazjatyckim objazdem”.

Stany Zjednoczone nałożyły już restrykcje na firmy z krajów WNP za pomoc Rosji w obejściu sankcji. W kwietniu ograniczeniami objęto przedsiębiorstwa z Armenii i Uzbekistanu.

Unia Europejska dotąd nie ukarała krajów Azji Centralnej za obchodzenie ograniczeń nałożonych na Rosję. Jak powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, Bruksela wyznaczyła specjalnego przedstawiciela Davida O'Sullivana, który spotyka się z przedstawicielami krajów regionu i omawia z nimi kwestie związane z sankcjami. Z jednej strony stara się „przekonać partnerów, aby nie pomagali Rosji w omijaniu sankcji”, a z drugiej słuchać, jak te środki wpływają na nich samych.

Biały Dom chce „wywrzeć presję” na Kirgistan, aby zaprzestał handlu z Rosją, dowiedział się "The Washington Post" (WP), powołując się na dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych z planami administracji prezydenta Joe Bidena.

Chińskie drony dla Rosji przez Kirgistan

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Branża recyklingowa widzi światełko w tunelu
Biznes
Poczta Polska. Czy związki zawodowe dobiją spółkę?
Biznes
Taryfy uderzą w wyceny spółek energetycznych?
Biznes
Rosyjska „stolica spa” powstanie za polską granicą
Biznes
Tony Mercer: Wielka zmiana w usługach wizowych i identyfikacyjnych
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy