Nowa inwestycja Mercedesa w Polsce. Miliard euro w Jaworze

Mercedes-Benz zainwestuje miliard euro w fabrykę w Jaworze — poinformowali podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i marszałek Sejmu Elżbiety Witek przedstawiciele niemieckiego giganta.

Publikacja: 12.12.2022 10:57

Premier Mateusz Morawiecki (L), marszałek Sejmu Elżbieta Witek (2L), członek zarządu Mercedes-Benz G

Premier Mateusz Morawiecki (L), marszałek Sejmu Elżbieta Witek (2L), członek zarządu Mercedes-Benz Group AG Joerg Burzer (2P) i szef MB Motors Mercedes-Benz Mathias Geisen (P) podczas spotkania w KPRM

Foto: PAP/Mateusz Marek

Niemiecki koncern motoryzacyjny Mercedes Benz zainwestuje ponad 1 mld euro w fabrykę w Jaworze i będzie produkował tam elektryczne samochody dostawcze. Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli inwestycje warte ponad 1 mld euro w ciągu kilku najbliższych lat.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w komunikacie podało, że Mercedes Benz będzie produkował duże samochody dostawcze (model zamknięty – furgony) oparte na architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture). Według MRiT, spółka zainwestuje 1,3 mld euro. Zatrudnienie znajdzie ponad 2500 osób.

Czytaj więcej

Fabryka Mercedesa w Jaworze będzie miała kolejową bocznicę

"Chcemy zainwestować ponad miliard euro właśnie w Jaworze w najbliższych latach. W Jaworze produkować będziemy pojazdy przyszłości" - powiedział Mathias Geisen na konferencji prasowej. "Będziemy produkowali po raz pierwszy w Europie wyłącznie elektryczne samochody dostawcze. To jest krok ku mobilności wolnej od emisji. Dziękujmy panu premierowi, całemu rządowi Polski za dobrą, opartą na zaufaniu współprace" - dodał.

Premier Morawiecki mówił podczas konferencji, że inwestycja koncernu Mercedes-Benz jest dla Polski bardzo ważna. Premier podkreślił, że „firmy, jak Mercedes-Benz, które zaufały Polsce kilka lat temu to jednoznaczny wyznacznik tego jak rozwijamy naszą produkcję i przemysł”. – Staramy się tworzyć jak najlepsze warunki do gospodarowania i produkcji dla polskich i zagranicznych inwestorów – dodał.

- Inwestycja w nową fabrykę samochodów elektrycznych w Jaworze pokazuje, że mimo pandemii i wojny na Ukrainie Polska jest nadal dobrym miejscem do inwestowania - dodała marszałek Elżbieta Witek.

Czytaj więcej

Daimler i Stellantis razem inwestują w baterie

Budowa fabryki koncernu Mercedes-Benz w Jaworze na Dolnym Śląsku ruszyła w 2017 roku. Obecnie w fabryce produkowane są czterocylindrowe silniki do aut osobowych.

Biznes
Tyle wynoszą straty Ukrainy po wysadzeniu przez Rosjan elektrowni na Dnieprze
Biznes
Inflacja zrobiła swoje. Wakacje w Turcji tanie jak nigdy
Biznes
Na drogie auta nie brakuje chętnych
Biznes
Apple postawił na gogle zamiast bota. I zawiódł
Biznes
Branża nawozów mocno cierpi