Był pan jednym z inicjatorów małopolskiej uchwały antysmogowej. Jak działają one w całym kraju?
W każdym województwie jest inaczej w związku z poziomem zanieczyszczenia i świadomości ekologicznej. Generalne jednak zmiany w prawie ochrony środowiska i program „Czyste powietrze” kierowały polską politykę na walkę ze smogiem. Uchwały antysmogowe, które sejmiki wprowadzały w życie, różniły się jednak terminem wprowadzenia i zakresem przepisów o wymianie starych pieców węglowych. O ich skuteczności można będzie mówić za kilka lat.
Czytaj więcej
Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie. Wiele wskazuje na to, że w tym sezonie grzewczym będziemy bić kolejne niechlubne rekordy. Jest ryzyko, że walka ze smogiem wyhamuje.
Te sejmiki, gdzie PiS ma większość, chcą wydłużenia terminu wymiany kopciuchów.
Rząd i politycy PiS od dłuższego czasu w obliczu klęski ich dotychczasowej polityki energetycznej i planów transformacji energetycznej, a później wobec bieżących problemów z dostawami paliw i niewykonaniem programu „Czyste powietrze”, zmienili podejście do walki ze smogiem i porzucili ją na rzecz populizmu. Dla polityków PiS wojna w Ukrainie stała się pretekstem do odwrotu od trudnych decyzji.