Sankcje nałożono na szefa rady dyrektorów Gazpromu Wiktora Zubkowa, dyrektora wykonawczego Witalija Markiełowa i rzecznika Siergieja Kuprijanowa. Ograniczeniami podlegał także rektor Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej - kuźni kremlowskich urzędników - Władimir Mau, a także biznesmen i właściciel spółki „Rosyjska platyna” Musa Bażajew

Łukoil to największy prywatny koncern paliwowy Rosji. Jego prezes i współwłaściciel Wagit Alekpierow jest już objęty sankcjami Zachodu. Transolil to własność jednego z najbliższych miliarderów Kremla Gienadija Timszenki. Firma powstała w 2003 roku. Jest drugim co do wielkości prywatnym rosyjskim przedsiębiorstwem branży kolejowej. Specjalizuje się w przewozach dla największych państwowych koncernów wydobywczych.

SOGAZ to największa rosyjska ubezpieczalnia założona przez Gazprom. Specjalizuje się w ubezpieczaniu inwestycji i projektów gazowych. Ma w swojej ofercie ubezpieczenie od aktów terroru, sabotażu. Limit ubezpieczenia wynosi 141 mln euro. W wypadku ubezpiczenia od katastrof naturalnych jest to 129 mln euro.

Sankcje oznaczają zakaz biznesu w Kanadzie i z Kanadyjczykami oraz zamrożenie aktywów w kanadyjskiej jurysdykcji.